ყოველი ლიტურგიის შემდეგ უნეტარესი ონუფრისთვის ვლოცულობთ, - ჩეხეთის იერარქი
პრაღის არქიეპისკოპოსმა მიხეილმა სიხარული გაგვიზიარა უკრაინის კანონიკური მართლმადიდებელი ეკლესიის დღესასწაულზე დასწრების შესაძლებლობისგან.
ყოველი ლიტურგიის შემდეგ ჩვენ ვლოცულობთ უკრაინაში მშვიდობისა და ურთიერთგაგებისთვის, კანონიკური ეკლესიისა და უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრისთვის. ამის შესახებ განაცხადა ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის (ჩმდსმე) წარმომადგენელმა, პრაღის არქიეპისკოპოსმა მიხეილამ 2021 წლის 28 ივლისს კიევ-პეჩორის ლავრის წმინდა მიძინების სახელობის ტაძარში.
ჩმდსმე-ს იერარქმა აღნიშნა, რომ ჩეხეთში მრევლის დიდი ნაწილი არიან უკრაინის მოქალაქეები და „ჩვენ ვცდილობთ მათთვის სულიერი საზრდოს მიცემას, ვხსნით ხშირად ახალ სამწყსოს - რათა უკრაინელმა ხალხმა, უცხო მიწაზე ყოფნისას, იპოვოს მისი სამშობლოს მცირედი ნაწილი მაინც. რა არის სამშობლო, თუ არაა შენი ტაძარი“.
„ჩვენს ეპარქიაში ყოველი ლიტურგიის შემდეგ ვლოცულობთ მშვიდობისთვის, სიმშვიდისთვის, ურთიერთგაგებისთვის უკრაინაში, რათა ყველაფერი ისე იყოს, როგორც უნდა იცხოვროს ქრისტიანმა ხალხმა, ილოცოს კანონიკური უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის, კანონიკური წინამძღოლის უნეტარესი ონუფრისთვის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტისთვის“, - ხაზი გაუსვა პრაღის არქიეპისკოპოსმა მიხაილმა.
დასასრულს, მღვდელმთავარმა ჩმდსმე-ს წინამძღოლის, უნეტარესი როსტისლავის სახელით მიულოცა წმინდა მთავარ ვლადიმირის ხსენების დღე და კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის 1033 წლისთავი და ასევე უმე-ს წინამძღოლს უსურვა სულიერი სიმტკიცე და სხეულებრივი ძალა მრავალი და მრავალი წელი.
როგორც მჟკ წერდა, 2021 წლის 27 ივლისს უმე-ს წინამძღოლი შეხვდა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების დელეგაციებს, რომლებიც დაესწრნენ კიევის რუსეთის მართლმადიდებლობის 1033 წლისთავის დღესასწაულს.