ზელენსკიმ მოუწოდა რადას შეიკრიბოს და გადაწყვიტოს „სულიერი დამოუკიდებლობის“ საკითხი
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მოუწოდა უმაღლეს რადას, რომელიც სამი კვირის განმავლობაში არ შეკრებილა, "დაუყოვნებლივ" შეიკრიბოს. ამის შესახებ მან 2024 წლის 15 აგვისტოს ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
„ახლა, უკვე აგვისტოში, ჩვენ უნდა გავაძლიეროთ ჩვენი სახელმწიფოს სამართლებრივი პოზიციები“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, არსებობს რამდენიმე სამხედრო კანონპროექტი, რომელიც მოითხოვს სასწრაფო მიღებას, ასევე სხვა არანაკლებ მნიშვნელოვანი საკითხები.
„რა თქმა უნდა, ჩემს მიერ დასახელებული გადაწყვეტილებების გარდა, არის კიდევ რამდენიმე თანაბრად მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელიც აძლიერებს ჩვენს დამოუკიდებლობას, კერძოდ სულიერ დამოუკიდებლობას, ასევე მთავრობის მუშაობას მათ განხორციელებაზე. ეს ყველაფერი ძალიან სწრაფად უნდა გაკეთდეს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
როგორც მჟკ წერდა, ზელენსკიმ ადრე თქვა, რომ სულიერი დამოუკიდებლობის შესახებ გადაწყვეტილებებს მიიღებდა.