ანტიოქიის ეკლესიის პატრიარქმა უმე-ს მიულოცა მთავარ ვლადიმირის ხსენების დღე
2021 წლის 28 ივლისს ანტიოქიისა და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა იოანემ უმე-ს მიულოცა წმინდა და დიდი მთავარ ვლადიმირის ხსენების დღე, გვატყობინებს უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
მილოცვაში, რომელიც პატრიარქ იოანეს სახელით წაიკითხა სელევკიის ეპისკოპოსმა ეფრემმა, ნათქვამია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინელი ხალხის გზა მართლმადიდებლობისკენ ჯერ კიდევ თავადის ასულ ოლგას დროიდან დაიწყო, „კიევის რუსეთის ქრისტიანიზაცია დაიწყო 988 წელს, როცა კიევის დიდი მთავარი ვლადიმირი, რომელიც აქამდე ცოტა ხნით ადრე მოინათლა ყირიმის ხერსონში, დაბრუნდა კიევში და თავის ხელქვეითებს, მრჩევლებსა და დედაქალაქის ყველა მაცხოვრებელს უბრძანა ნათლობა მდინარე დნეპრში, რომელიც სიმბოლურად იქცა კიევის იორდანედ“.
პატრიარქმა აღნიშნა, რომ მთავარმა ვლადიმირმა, ქრისტიანობის მიღებისას, თან მოიტანა ბევრი სარგებელი მისი ხალხისთვის. „და ამ ახალმა რწმენამ დადებითი გავლენა იქონია მთელ ხალხზე, მის გათანამედროვებასა და გაერთიანებაზე და ასევე დააშორა ის წარმართულ ადათ-წესებს და ის უფლის ყოვლადკეთილი სხივით გაანათა“, - განაცხადა ანტიოქიის ეკლესიის წინამძღოლმა.
მან ხაზი გაუსვა, რომ „ჩვენ არ უნდა მივიჩნიოთ მთავარი ვლადიმირი მხოლოდ დიდ მმართველად, არამედ წმინდა მოციქულთასწორად, როგორც მას უწოდა ჩვენმა მართლმადიდებელმა ტრადიციამ“.
„ამ ნათლობით კიევის რუსეთმა, ცენტრით კიევში, როგორც ახალმა იერუსალიმმა, დაიწყო ურთიერთობა მსოფლიო მართლმადიდებლობის მემკვიდრეობასთან და მისგან გამდიდრება და ასევე მისი გამდიდრება“, - დაწერა პატრიარქმა იოანემ.
მისი სიტყვებით, „სწორედ ქრისტიანობის ამ მიღების საზეიმოდ ჩამოვედით დღეს და სლავური მართლმადიდებლობის სიდიადისა და სიმდიდრის საზიარებლად“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის წევრი, პრაღის მიტროპოლიტი მიხეილი აცხადებდა, რომ იმ განსაცდელში, რომელიც უმე-ს დაატყდა თავს, იწრთობა ჭეშმარიტი ქრისტიანების რწმენა.