უმე-ს გაერთიანებამ მოიგო აპელაცია მეუ-ში „გადასვლის“ საქმეზე
უმე-ს მორწმუნეებმა შეიტანეს აპელაცია სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე, რომელიც მიიღეს მეუ-ს სასარგებლოდ და ფაქტიურად დააკანონეს მათი სამრევლოს რეიდერული მიტაცება.
2021 წლის 29 ივლისს ჩერნოვიცკის სააპელაციო სასამართლომ გააუქმა ზასტანოვსკის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება ჩერნოვიცკის ოლქის სოფელ ზადუბროვსკის რელიგიური გაერთიანების „გადასვლის“ საქმეზე, რომელიც უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სასარგებლოდ იყო მიღებული. ამის შესახებ იუწყებოდნენ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ზადუბროვსკის გაერთიანების Facebook-გვერდზე.
12 მაისს პირველი ინსტაციის სასამართლომ უარი თქვა კანონიკური ეკლესიის გაერთიანების უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიაში გადარეგისტრირების გაუქმებაზე, რითაც ფაქტიურად დააკანონა რეიდერული მიტაცების ფაქტი.
მორწმუნეები ამას არ ეთანხმებოდნენ და სასამართლოში სააპელაციო საჩივრები გაგზავნეს თხოვნით, რომ გააუქმონ ეს გადაწყვეტილება, დახურონ წარმოება, საქმე კი კიევის სამეურნეო სასამართლოში გაგზავნონ.
ჩერნოვიცკის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე №716/741/20, რომელიც უარყოფს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სასარგებლოდ მიღებულ გადაწყვეტილებას, გამოქვეყნებული იქნება კანონით დადგენილ ვადებში.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ზადუბროვკაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნილი გაერთიანების წევრები მესამე წელია ტაძარს რეიდერებისგან იცავენ და ყრილობაზე «Верные» (ერთგულები) დაწვრილებით ყვებოდნენ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მებრძოლთა შეტევის შესახებ.