ანტიოქიის პატრიარქმა იოანე X-მა უნეტარესს აღსაყდრების 10 წლისთავი მიულოცა
„ვთხოვთ უფალს მშვიდობა მიანიჭოს თქვენს ქვეყანას და შეინარჩუნოს თქვენი ეკლესია სამუდამოდ და მარადიულად“, - ნათქვამია წერილში.
2024 წლის 17 აგვისტოს, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის აღსაყდრების მეათე წლისთავზე, ანტიოქიის და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქმა იოანე X-მა მიულოცა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონოფრეს, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
„ვევედრებით ყოვლისშემძლე ღმერთს, მოწყალების მამას, გაგაძლიეროთ თქვენს კურთხეულ მსახურებაში, შემოგიფაროთ თავისი შუქით და გაზარდოს მისი მადლი თქვენზე, რათა ფხიზლად იყოთ მართლმადიდებლური სარწმუნოების და მისი სიწმინდის შენარჩუნებაში ამ რთულ პირობებში. "გიხაროდეთ სასოებით; მომთმენნი იყავით ჭირში, ხოლო ლოცვისას - მოუღლელნი." (რომ. 12:12)" - ნათქვამია მისალმებაში.
ანტიოქიის ეკლესიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ „თქვენი ეკლესიის დევნისა და ტანჯვის შესახებ ცნობის მიღებისას, რომელსაც განიცდიან ეპისკოპოსები, მღვდლები, ბერები და მორწმუნეები, რომლებიც მოწმობენ ქრისტეზე და იცავენ რწმენის სიწმინდეს, გაახსენდა მოციქულიოს სიტყვები: „ყველა, ვისაც სურს იცხოვროს ღვთისმოსაობით იესო ქრისტეში, იდევნება“ (2 თომა. 3:12).
მისი უნეტარესის თქმით, მანუგეშებელია იმის ცოდნა, რომ უმე-ის წინამძღვარი ურყევი რჩება ქრისტეს სიყვარულში და მოწმობს, რომ არაფერი „ ვინ განმაშორნეს ჩუენ სიყუარულსა მას ქრისტესსა: ჭირმან ანუ იწროებამან, დევნამან ანუ სიყმილმან, შიშლოებამან ანუ ურვამან ანუ მახვილმან? ვითარცა წერილ არს: “ (რომ. 8:35).
„ძვირფასო ძმაო, დარწმუნებული იყავით, რომ ანტიოქიის ეკლესია ლოცვებში მოგიხსენიებთ, თქვენს აღმსარებლებს და მორწმუნეებს, ვევედრებით ჩვენს უფალს და მაცხოვარს იესო ქრისტეს, რომ მშვიდობა მიანიჭოს თქვენს ქვეყანას, მოუწმინდოს ცრემლები თქვენს ხალხს და შეინარჩუნოს თქვენი ეკლესია მარად. „თვითონ მშვიდობისა უფალმა მოგცეთ მშვიდობა ყოველთვის და ყოველმხრივ უფალი თქვენთანაა“ (2 სოლ. 3:16) - აღნიშნა ანტიოქიის პატრიარქმა.
როგორც მჟკ წერს, სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ, საქართველოს პატრიარქმა ილიამ, მონტენეგროსა და პრიმორსკის მიტროპოლიტმა იოანიკიოსმა, პრაღისა და ჩეხეთის მიწების მთავარეპისკოპოსმა მიქაელმა უნეტარესს აღსაყდრების 10 წლისთავი მიულოცეს.