პოლიტოლოგი: უკრაინა არ აწარმოებს მოლაპარაკებას რუსეთის ფედერაციასთან უმე-ის სტატუსზე
პოლიტოლოგი ვლადიმერ ფესენკო ამბობს, რომ კანონი 8371-ის მიღება ნიშნავს, რომ უკრაინა არ აწარმოებს მოლაპარაკებას რუსეთის ფედერაციასთან უმე-ის სტატუსზე. ამის შესახებ მან გამოცემა New Time-ში დაწერა.
მაგრამ მას მიაჩნია, რომ რუსეთმა შეიძლება დაჟინებით მოითხოვოს, რომ ომის დასრულების პირობა გახდეს უკრაინაში უმე-ის აღდგენა. პოლიტოლოგი ამ პრობლემის მომზადებისკენ მოუწოდებს.
ფესენკო ასევე აღნიშნავს, რომ ამ კანონის მიღებას შესაძლოა წინააღმდეგობა შეხვდეს.
„დიდი ალბათობით, იქნება ფართომასშტაბიანი წინააღმდეგობა ამ კანონის იმპლემენტაციის მიმართ - როგორც საპროტესტო, ისე იურიდიული (მისი ინდივიდუალური ნორმებისა და განხორციელების პრაქტიკის გამოწვევა სასამართლოებში, კერძოდ, უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოსა და ევროპის სასამართლოში. ადამიანის უფლებები), საინფორმაციო და პოლიტიკური (საინფორმაციო და პოლიტიკური კამპანიების ჩატარება უმე-მს-ის აკრძალვის წინააღმდეგ უკრაინაში, საზღვარგარეთ, კერძოდ, სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში), ასევე ბიუროკრატიული (მისი განხორციელების დათრგუნვა და იმიტაცია). და ჩვენ უნდა მოვემზადოთ ამისთვის შესაბამისი კონტრზომების დაგეგმვით“, - წერს ის.
როგორც მჯკ იტყობინება, უმაღლესი რადას სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში პარლამენტი განიხილავს N8371 კანონპროექტს უმე-ის ფაქტიური აკრძალვის შესახებ.