უმე-ს სასულიერო პირი: ვინც ხმა მისცა ეკლესიის აკრძალვას, განკვეთეს საკუთარი თავი და შვილები ქრისტესგან
უმე-ის მღვდელი დიმიტრი სიდორი თვლის, რომ სახალხო დეპუტატებმა, რომლებმაც ხმა მისცეს უმე-ის აკრძალვას, თავად განდევნეს თავი ზეციური სამეფოდან.
სახალხო დეპუტატებმა, რომლებმაც ხმა მისცეს უმე-ის აკრძალვას, განკვეთეს თავი ეკლესიიდან და ღვთის სამეფოდან, განაცხადა უმე-ის უჟგოროდის საკათედრო ტაძრის მოძღვარმა, დეკანოზმა დიმიტრი სიდორმა, ფერისცვალების დღესასწაულზე ქადაგებაზე.
მას მიაჩნია, რომ ასეთ დეპუტატებს „საერთაშორისო სასამართლოებში გადაიყვანენ“.
”მაგრამ რატომღაც მათ არ ეშინიათ. ეს ნიშნავს, რომ ვიღაც მათ გარანტიას აძლევს, რომ არავინ შეეხება“, - ამბობს მღვდელი.
მისი თქმით, ამ ვითარებას სულიერი მხარეც აქვს.
„თქვენ (სახალხო დეპუტატებს - რედ.) გარანტირებულად ხართ ქრისტესგან და ეკლესიისგან განკვეთილნი ყველაფრისთვის და თქვენს შვილებს მეშვიდე თაობამდე არასოდეს ექნებათ კურთხევა. შენ კი საზეიმოდ შედიხარ იმ ადამიანთა წრეში, რომლებიც ვერასოდეს დაიმკვიდრებენ ღვთის სასუფეველს“, - თქვა მამა დიმიტრიმ.
მან გაიხსენა ფერისცვალების კონდაკის სიტყვები, როცა მოციქულებმა, გარდაცვლილი ქრისტეს ბრწყინვალების დანახვისას, გაიხსენეს გოლგოთა, რომელიც ელოდა მაცხოვარს.
„სიკეთე ხშირად ხდება ჩვენს ცხოვრებაში, როცა უფალი მშვიდობასა და სიხარულს მოგგვრის გულებში. მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ეს არ არის დასასრული და თაბორის შემდეგ ყოველი ადამიანის ფინიშის ხაზი არის გოლგოთას მთა და ტანჯვა. თითოეულ ჩვენგანს აქვს საკუთარი გოლგოთა. როცა გვემუქრებიან, რომ ეკლესია აკრძალული იქნება, ესეც გოლგოთაა“, - განაცხადა მღვდელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, პოლიცია უჟგოროდის უმე-ის საკათედრო ტაძრის მოძღვარს ადანაშაულებს „სიძულვილის გაღვივებაში“: სამართალდამცავები დეკანოზ დიმიტრი სიდორს ადანაშაულებენ კანონიკური მართლმადიდებლობის დასაცავად ხელისუფლების ქმედებების გაკრიტიკებაში რელიგიურ სფეროში.