ცნობილი გახდა, თუ როგორ დაადგენს სეს კავშირს რელიგიურ თემსა და რუსეთის ფედერაციას შორის
20 აგვისტოს უმაღლესმა რადამ მიიღო კანონპროექტი 8371, რომელიც მიზნად ისახავს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას. გათვალისწინებულია, რომ რელიგიური თემის რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის დამტკიცება და სასამართლოს გზით აკრძალვა შესაძლებელია რამდენიმე მიზეზის გამო.
1. რელიგიური ორგანიზაციის მიერ ქმედებების ჩადენა, რომელთა დაუშვებლობა გათვალისწინებულია ამ კანონის მე-3, მე-5 და მე-17 მუხლებით.
2. რელიგიური ორგანიზაციის რიტუალური ან სამქადაგებლო საქმიანობის ერთობლიობა პიროვნების სიცოცხლის, ჯანმრთელობის, თავისუფლებისა და ღირსების შელახვასთან.
3. რელიგიური ორგანიზაციის მიერ საჯარო რელიგიური ღონისძიებების ჩატარების კანონით დადგენილი პროცედურის სისტემატური დარღვევა.
4. მოქალაქეთა დაძაბულობა კონსტიტუციური მოვალეობების შეუსრულებლობის ან ქმედებებისა, რომლებსაც თან ახლავს საზოგადოებრივი წესრიგის უხეში დარღვევა.
5. მისი უფლებამოსილი პირების ნასამართლობა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ დანაშაულის ჩადენისთვის ან უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161, 190, 209, 258-258-6, 436-438, 442, 447 მუხლებით (ეს არის მოქალაქეების თანასწორობის დარღვევის მუხლები, მათ შორის მათი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, თაღლითობა, უკანონოდ მოპოვებული ქონების ლეგალიზაცია, ტერორიზმი, ომის პროპაგანდა, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა, გენოციდი და აგენტობა; ახლა სწორედ ამ მუხლებით ინიცირებილი საქმეების კვლევა მიმდინარეობს, უმე-ს იერარქების წინააღმდეგ.
6. დარღვევების აღმოფხვრის ბრძანებების შეუსრულებლობა.
7. „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის პროპაგანდის გავრცელების მიზნით რელიგიური ორგანიზაციის გამოყენების განმეორებითი ფაქტების იდენტიფიცირება.
8. რელიგიური ორგანიზაციის შექმნისა და საქმიანობის მოთხოვნების დარღვევის იდენტიფიცირება, რომლის ხელმძღვანელობის ცენტრი მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ, სახელმწიფოში, რომელმაც განახორციელა შეიარაღებული აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ.
ცნობილია, რომ სეს-ს ექნება პასუხისმგებელი რელიგიური თემის აკრძალვის შემოწმებაზე.
როგორც მჟკ წერდა, უკრაინის უმაღლესი რადას მთავარმა სამეცნიერო ექსპერტთა დირექტორმა განაცხადა, რომ კანონი 8371 შეიცავს სამართლებრივ გაურკვევლობას, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს რელიგიურ კვლევებზე.