უმე-ს კლირიკმა იასენში გაიგო, მასზე ეჭვი მიიტანეს
ივლისის დასაწყისში დეკანოზ იოანე ტკაჩის სახლში ჩატარდა ჩხრეკა იასინის მაცხოვრის ფერცვალების ტაძრის სეიფის ქურდობის საქმეზე, რომელიც ორი წლის წინ მიიტაცა მეუ-მ.
2021 წლის 30 ივლისის პარასკევ საღამოს იმიერკარპატეთის სოფელ იასინის (დასახლება პლიტოვატი) უმე-ს მაცხოვრის ფერიცვალების თემის წინამძღვრის, დეკანოზ იოანე ტკაჩს სახლის კარებთან "გადასცეს" უწყება მის წინააღმდეგ აღძრულ სამართლებრივ ეჭვზე მეუ-ს საეკლესიო თემის სეიფის ქურდობის საქმეზე. ამაზე მჟკ-სთან კომენტარში განაცხადა იასინის  მხარის ხუსტის ეპარქიის უმე-ს დეკანოზმა ვიტალი კამინმა.
მღვდელმსახურის სიტყვებით, მამა იოანეს ხელი არ მოუწერია ეჭვმიტანილობის  უწყებაზე, ის უბრალოდ დატოვეს იქ, სადაც ცხოვრობს მღვდელმსახური. მიღებული დოკუმენტი მღვდელმა უცებ გადასცა ადვოკატს.
ასევე ცნობილი გახდა, რომ მამა იოანემ თავისი მისამართით გაიგონა, რომ მას წაყვანას უპირებდნენ ხელბორკილებით, თუმცა მას შემდეგ, რაც მან საქმეში ადვოკატი ჩართო, არაკეთილმოსურნეთა მუქარები შეწყდა.
მაცხოვრის ფერიცვალების ტაძრის საეკლესიო სეიფის გატაცების შესახებ, რომელიც მიისაკუთრა მეუ-მ, ცნობილი გახდა 2021 წლის 25 მაისს.   გამოვლენილი ქურდობის შესახებ იტყობინება თავის Facebook-გვერდზე მეუ-ს წინამძღვარი ქრისტიან რუშაკი.
მიუხედავად იმისა, რომ დაახლოებით იმავე დროს გაქურდულ იქნა რამდენიმე ტაძარი მეზობელ ივანოვო-ფრანკივსკის ოლქში, ადგილობრივმა სამართალდამცველებმა საჭიროდ ჩათვალეს გაეჩხრიკათ მეუ-ს რეიდერებისგან დაზარალებული უმე-ს თემის წინამძღვრის სახლი. თუმცა არც საცხოვრებლის მისამართზე, არც ჩაწერის ადგილზე პოლიციამ ვერაფერი ვერ ნახა, მღვდელმსახურის საწინააღმდეგოდ დარეგისტრირდა  ეჭვმიტანილობა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2021 წლის 22 მაისს  მაცხოვრის ფერიცვალების გაქურდულმა თემმა აკურთხა  ახალი ტაძრის ასაშენებელი ადგილი. მიუხედავად მრავალრიცხოვანი პროვოკაციებისა და თავდასხმებისა, მორწმუნეთა რაოდენობა  რეიდერული თავდასხმების შემდეგ არამარტო შემცირდა, არამედ  განმტკიცდა და სამ თვეზე ნაკლებ დროში პრაქტიკულად დაამთავრა ახალი ეკლესიის მშენებლობა.  აგვისტოს განმავლობაში მორწმუნეები აპირებენ ტაძრის კურთხევას, მაგრამ თემში  დისკრიმინაციის ახალი გამოვლინებების ეშინიათ.