"მირიანემ" განაცხადა, სამინისტრო ღიად დადგა ანტიეკლესიური კანონების მხარეს
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტში პასუხი გასცეს მიმართვაზე, რომელიც მოუწოდებდა ეკლესიის დისკრიმინაციული კანონების გაუქმებას, მას ხელი მოაწერა მილიონზე მეტმა უმე-ს მორწმუნემ.
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტი აშკარად დადგა ანტისაეკლესიო დისკირმინაციული კანონების დაცვის მხარეს, რომელიც გამართლებული იყო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ძალისმიერი სახელის შეცვლითა და მისი ტაძრების მიტაცებით. ამაზე განაცხადა საზოგადოებრივმა კავშირმა "მირიანე"-მ ტელეგრამ-არხზე სამშაბათს, 3 აგვისტოს.
ორგანიზაციაში შეახსენეს, რომ 2021 წლის 15 ივნისს 20 000 მორწმუნის უმაღლეს რადასთან და პრეზიდენტის ოფისთან ლოცვითი დგომის შემდეგ პრეზიდენტის ოფისი განიხილავდა ჩვენს მიმართვას და გადაამისამართა ის უკრაინის მინისტრთა კაბინეტში".
"და ჩვენ მივიღეთ მინისტრთა კაბინეტის პასუხი კულტურისა და ინფორმაციული პოლიტიკის მინისტრის პირველი მოადგილის როსტისლავ კარანდეევის ხელმოწერით. პასუხის ძირითადი აზრი- მინისტრთა კაბინეტი აშკარად დადგა ანტიეკლესიური დისკრიმინაციური კანონების დასაცავად, რომელიც გამართლებული იყო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ძალისმიერი სახელის შეცვლითა და მისი ტაძრების მიტაცებით",-განაცხადა "მირიანე"-მ.
მინისტრთა კაბინეტის პასუხი შეიცავს საჩვენებელ თეზისებს: უმე-ს გადარქმევის შესახენ კანონი მიღებულ იქნა "უმე-ს წარმომადგენლების დესტრუქციული და პროვოკაციული გამოვლინებების გამო", და ასევე, მეუ-ს წარმომადგენლების მხრიდან ტაძრების მიტაცება ხდებოდა "უმე-ს წიაღში იდეოლოგიური განხეთქილების გამო".
"ისეთი შთაბეჭდილებაა, რომ ხელისუფლება ჩარჩა პოროშენკოს დროში და აგრძელებს მის პოლიტიკას, რომელიც მიმართულია უმე-ს წინააღმდეგ. შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ მინისტრთა კანინეტი მიდის პირდაპირ კონფლიქტზე ჩვენს ეკლესიასა და მის მრევლთან. და ძალიან სამწუხარო იქნება, თუ ასეთივე პოზიცია იქნება პრეზიდენტის ოფისიდანაც. რადგანაც მთლიანად ხელისუფლებისთვის ეს წინასწარ წაგებული პოზიციაა",- აღნიშნეს საზოგადოებრივ ორიგანიზაციაში.