ექსპერტმა გაახმოვანა ხუთი მთავარი დასკვნა უმე-ს ლიტანიობაზე
იური მოლჩანოვმა განმარტა, თუ რაზე მეტყველებს კიევში ჯვაროსნული მსვლელობის განსაცვიფრებელი რაოდენობა , რომელმაც წელს შეკრიბა 350 ათასი უმე-ს მორწმუნე.
უმე-ს დიდი ჯვაროსნული მსვლელობის შედეგებით, რომელიც ჩატარდა 2021 წლის 27 ივლისს, შეიძლება ხუთი მთავარი დასკვნის გამოტანა, თვლის ჟურნალისტი და მედია-ექსპერტი იური მოლჩანოვი. ამაზე მან ისაუბრა საერთაშორისო პროექტის "ადამიანები" ეთერში «Перший Незалежний» -ს არხზე.
პირველ რიგში,ჯვაროსნული მსვლელობის არნახული მასშტაბი ცხადყოფს, რომ მომლოცველების რიცხვი, და შესაბამისად, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რაოდენობა იზრდება წლიდან წლამდე, ხელოვნურად შექმნილი ნეგატიური საზოგადოებრივი ფონის მიუხედავად. ექსპერტის აზრით, ამას ხელს უწყობს "ხაზგასმული სამშვიდობო ტონალობა და მკაცრი აპოლიტიკურობა- არავითარი ბრაზი, არავითარი გაღიზიანება, არავითარი სიძულვილი. ყველაფერი ეს უბრალოდ სოფლური ლანძღვა-გინების, ტალახის , ღვარძლის ნაკადის ფონზე უმე-ს ოპონენტების მხრიდან".
მეორეს მხრივ, ყველამ დაინახა მკვეთრი განსხვავება ვლადიმირის გორაკზე 28 ივლისს მეუ-ს "ლოცვასთან", და ეს "უბრალო და გენიალური პასუხია მთელს ჩემს რბილად რომ ვთქვათ, საკამათო სოციოლოგიაზე უკრაინელების რელიგიური უპირატესობის მინიჭებაზე. ერთის მხრივ- ვიღაცის სადღაც დაწერილი რიცხვები, და მეორე მხრივ- აგერ, ცოცხალი ვიდეო იმ მრავალრიცხოვანი წყაროებისა და რაკურსების რაოდენობიდან. როგორც იტყვიან, აქ ყველა თავისუფალია თვითონ გადაწყვიტოს რას დაუჯეროს: საკუთარ თვალებს და ყურებს თუ ვიღაცის ნაწერს".
მესამედ, ზეწოლა უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაზე, რეიდერობა და მისი ტაძრების ძალისმიერი მიტაცება არამარტო დაწია მორწმუნეების მოტივაცია, არამედ კიდევ უფრო მჭიდრო ერთიანობის ფაქტორი გახდა. აქ, იური მოლჩანოვის აზრით, ასევე მუშაობს სიცხადის მომენტი: რამდენადაც არ უარყოფდნენ მეუ-ში თავისი მომხრეების მხრიდან ძალადობის ფაქტებს, ასობით ვიდეორგოლები მჭერმეტყველურად ამბობენ სათქმელს, "და შენი ნამდვილი საქმეები ამბობენ ბევრად უფრო ხმამაღლა, ვიდრე საკუთარი პროპაგანდა".
მეოთხედ, უმე-ს იერარქებმა აშკარად დაიწყეს თავისი პოზიციებზე საუბარი მსოფლიო მართლმადიდებლობაში შექმნილი სიტუაციის გამო.
და მეხუთე, რაზე გაამახვილა ყურადღება იური მოლჩანოვმა, დიდი ჯვაროსნული მსვლელობა - 2021-ის შედეგებზე, ეს არის " მეუ-ში აფილირებული საეჭვო რესურსების ისტერიკა, და ის, რაც ყველაზე სამწუხაროა, მსოფლიო, ანუ, როგორც მას ხშირად მოიხსენიებენ, "ეკუმენისტური საპატრიარქოს" ცალკეული წარმომადგენლების ისტერიკა.
ადრე იური მოლჩანოვი აცხადებდა, რომ ფანარიონს არ შეუძლია "ნულებზე გაამრავლოს" მილიონობით უკრაინელის ეკლესია.