ეპისკოპოსი პაველი პირდაპირ სასამართლო სხდომიდან საავადმყოფოში გადაიყვანეს, - ადვოკატი
მიტროპოლიტი პაველი (ლებედი) სასამართლოში. ფოტო: media.slovoidilo.ua მიტროპოლიტი პაველი (ლებედი) სასამართლოში. ფოტო: media.slovoidilo.ua
სასამართლო სხდომა გადაიდო, მიტროპოლიტს კი გამოკვლევა უტარდება.
კიევ-პეჩერის რაიონულ სასამართლოში მომდევნო მოსმენისას კიევ-პეჩერსკის ლავრის ვიკარის, ჩერნობილისა და ვიშგოროდის მიტროპოლიტ პაველის საქმეზე ეპისკოპოსი ავად გახდა და საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ამის შესახებ მისმა ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა 2024 წლის 21 აგვისტოს ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
დეკანოზ ნიკიტას თქმით, მოსამართლემ სხდომაზე აღნიშნა, რომ მიტროპოლიტი თავს კარგად არ გრძნობდა და სხდომა გადადო.
სასწრაფო დახმარების ექიმებმა ეპისკოპოსს პირველადი დახმარება გაუწიეს და გამოკვლევისთვის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც მისი ჰოსპიტალიზაციის საკითხი გადაწყდება.
ადვოკატმა ასევე გაამახვილა ყურადღება არხების 1+1-ის, სუსპილნისა და სხვა ჟურნალისტების არასათანადო ქცევაზე, რომლებიც ეპისკოპოსის დამცველებისა და დაცვის მოთხოვნის მიუხედავად, დარბაზი დაეტოვებინათ, განაგრძეს მისი სამედიცინო დახმარების პროცესის გადაღება.
„ყველა ადამიანად უნდა დარჩეს. და არ განახორციელოს ასეთი ცინიკური ქმედებები აჟიოტაჟისა და ექსკლუზიურობის საძიებლად“, - ხაზგასმით აღნიშნა უფლებადამცველმა.