ლავრამ გამოაქვეყნა ღირსი აღაპიტეს ტაძრის ფოტო ხელისუფლების მიერ ჯიხურთა დემონტაჟის შემდეგ
2024 წლის 22 აგვისტოს დედაქალაქის ხელისუფლების მიერ გაკეთდა ყველა ჯიხურის დემონტაჟი, რომელიც კიეც-პეჩერის ლავრის შესასვლელთან იყო განლაგებული. როგორც წერდა ტელეგრამ-არხი „Фортеця Лавра“, სამუშაოები მთელი დილა გრძელდებოდა.
„მთელი დილის განმავლობაში ლავრაში დუღდა კომუნარელთა მუშაობა - ყველა ჯიხურის დემონტაჟი, როგორც სამონასტრო, ასევე კერძო“, - ნათქვამია უწყებაში.
კიევ-პეჩერის მონასტრის პრეს-სამსახურმა გამოაქვეყნა ფოტო, სადაც ასახულია, თუ როგორ გამოიყურება ახლა ტერიტორია ღირსი აღაპიტე პეჩერელის სახელობის ტაძრის წინ.
როგორც მჟკ წერდა, ლავრაში კომენტარი გააკეთეს ნაკრძალის მიერ „ცხოველმყოფელი წყაროს“ ტაძრის დახურვის შესახებ.