მეუ-მ განაცხადა, რაზე ისაუბრეს ფანარის დელეგატებთან შეხვედრაზე
ეპიფანე დუმენკომ თქვა, რომ მზად არის დაჯდეს მოლაპარაკების მაგიდასთან უმე-ის წინამძღვართან „მომავლის განსახილველად წარსული საჩივრების გარეშე“.
2024 წლის 22 აგვისტოს მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ თავის რეზიდენციაში მიიღო მსოფლიო საპატრიარქოს დელეგაცია, იუწყება მეუ-ს პრესსამსახური.
დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ კანადის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტროპოლიტი ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსი ილარიონი, პისიდიის მიტროპოლიტი იობი და საპატრიარქო დიაკონი ეპიფანე (კამიანოვიჩი). გავრცელებული ინფორმაციით, შეხვედრამ „თბილ და ძმურ ატმოსფეროში“ ჩაიარა.
შეხვედრისას ეპიფანიიმ სტუმრებს ვიზიტისთვის მადლობა გადაუხადა და უკრაინაში არსებულ რელიგიურ და სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებაზე ისაუბრა.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ეკლესიათაშორისი დიალოგისა და რუსული პროპაგანდის დაპირისპირების საკითხებს. დუმენკომ აღნიშნა, რომ მეუ ღიაა დიალოგისთვის ყოველგვარი წინაპირობისა და ულტიმატუმის გარეშე.
„ნამდვილი და გულწრფელი დიალოგი, რომელსაც რეალური პერსპექტივა აქვს, არ შეიძლება დაიწყოს სხვაგვარად, თუ არა ჩვეულებრივი კომუნიკაციით, წინასწარი მოწოდების გარეშე, რაც, ცხადია, ვერ შესრულდება. ჩვენ კიდევ ერთხელ ვდგამთ ნაბიჯებს დიალოგისკენ და ერთი კვირის წინ ისევ მივმართე მიტროპოლიტ ონოფრეს მოწოდებით დიალოგის დასაწყებად... ჯერჯერობით დადებითი პასუხი არ მიგვიღია“, - განაცხადა მან.
ეპიფანემ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგატებს უთხრა, რომ დიალოგის დაწყებას ხუთი წელია ცდილობს.
„გამოცხადდა სამი მოთხოვნა, რაც ნიშნავს, რომ ჩვენ უნდა მივატოვოთ დედაეკლესიის გადაწყვეტილებები, ტომოსი და ყველაფერი, რაც მსოფლიო პატრიარქმა გააკეთა უკრაინისთვის. შესაძლებელია თუ არა ასეთი წინაპირობების შესრულება, თუ ისინი მიმართულია არა ერთიანობისკენ, არამედ ადგილობრივი ეკლესიის დანგრევისკენ? ცხადია, ასეთი ულტიმატუმები არ მიიღება. ამიტომ, ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ უნდა ვილაპარაკოთ წინაპირობების გარეშე, დავსხდეთ, დავლიოთ ჩაი ან ყავა, შევხედოთ ერთმანეთს თვალებში, ვისაუბროთ სუფთა ფურცლიდან, როგორ მოვიქცეთ და არ გავიხსენოთ წარსული წყენა. და თუ მიტროპოლიტი ონოფრე დათანხმდება, ხვალ შემიძლია დავჯდე მასთან და ვისაუბროთ“, - აღნიშნა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.
მიტროპოლიტმა ილარიონმა ასევე აღნიშნა დიალოგის მნიშვნელობა მართლმადიდებლობის გაერთიანებისთვის: „თქვენი მიმართვა არის დადებითი ნაბიჯი ერთიანობისკენ და ვიმედოვნებთ, რომ დიალოგი დამყარდება, რათა მტრებმა არ გამოიყენონ განხეთქილება“.
შეხვედრის დასასრულს დელეგაციამ ეპიფანეს გადასცა ღვთისმშობლის უძველესი მოზაიკის ხატის „პამაკარისტას“ ასლი და ჯვრის მცირე ასლი, რომელიც ამშვენებს აია სოფიას გუმბათს. საპასუხოდ მიტროპოლიტმა ეპიფანემ სტუმრებს სამახსოვრო პანაგიები და წიგნები, ასევე მაცხოვრის პანტოკრატორის ხატის ასლი გადასცა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეპიფანე დუმენკოს ბოლო ვიზიტის დროს ფანარში, რომელიც შედგა 12-13 აგვისტოს, პატრიარქმა ბართლომემ მოითხოვა მეუ-ს ხელმძღვანელს აეხსნა უმე-ს ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევა. ამ კითხვაზე მეუ-ს ხელმძღვანელმა პასუხი ვერ გასცა.