ბულგარეთის პატრიარქი: მეუ არ არის კანონიკური, 15 ეკლესიადან 11-მა არ აღიარა იგი
დუმენკო და ზორია ბულგარეთში პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვის ცერემონიაზე. ფოტო: Facebook დუმენკო და ზორია ბულგარეთში პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვის ცერემონიაზე. ფოტო: Facebook
ბმე-ის წინამძღვარმა ლოცვისკენ მოუწოდა დევნილი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის.
ბულგარეთის პატრიარქმა და სოფიას მიტროპოლიტმა დანიელმა ქალაქ პერნიკის წმინდა იოანე რილას ტაძარში ლიტურგიის დროს მრევლს მოუწოდა, ილოცონ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შესანარჩუნებლად, იუწყება ბულგარეთის ეროვნული რადიო.
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე არის ერთადერთი კანონიკური ეკლესია უკრაინაში. „უკრაინის რადამ მიიღო კანონი, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დახურვას, რომელიც ერთადერთი კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიაა უკრაინაში. მოგეხსენებათ, 15 ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიიდან 11-მა არ აღიარა ეკლესიის სტრუქტურა, რომელიც შეიქმნა 2019 წელს, ე.წ. მეუ - უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, ანუ ის არ არის კანონიკური ეკლესია“, - დასძინა პატრიარქმა დანიელმა.
დასასრულს, პატრიარქმა დანიელმა მოუწოდა უკრაინაში კონფლიქტის სწრაფად დასრულებისკენ და უმე-ის შენარჩუნების იმედი გამოთქვა.