ხალხი გვიბრუნდება, - ბრონიცაში მეუ-სგან დაზარალებული თემის წინამძღვარი
უმე-ს მრევლი ს. ბრონიცაში - ერთ-ერთი უპირველესია ვოლინზე, რომელიც თითქოს თავისი სურვილით გადავიდა მეუ-ში.
ღვთისმშობლის ხატის „მსწარფლშემსმენელის“ სახელობის ტაძრის წინამძღვარი ვოლინსკის ოლქის კაშირსკის რაიონის სოფელ ბრონიცაში, რომელიც ააშენეს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეთა მიერ 2019 წელს მიტაცებულის ნაცვლად, ყვებოდა, რომ ახლა ბევრი უბრუნდება ეკლესიას.
ამის შესახებ ლაპარაკია რეპორტაჟში, რომელიც გამოქვეყნებულია ვოლინსკის ეპარქიის საიტზე.
მამა ნექტარ პრიიმაკი მრევლში დანიშნეს უკვე ტაძრის მიტაცების შემდეგ. იმის შესახებ, თუ როგორ უყრიდნენ კენჭს უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში გადასვლას და როგორ ჭრიდნენ ბოქლომებს ტაძარზე, თვითონ მრევლის წევრები ყვებოდნენ. მაშინ იურისდიქციის შეცვლას პროტესტანტებიც აძლევდნენ ხმებს (სოფელი ძირითადად პროტესტანტულია) და ისინიც, ვინც უკვე დიდი ხანია ბრონიცაში არ ცხოვრობდა. სოფლის მაცხოვრებლებს შორის ხელმოწერებს მოტყუებით აგროვებდნენ. მაგალითად, მათ ეკითხებოდნენ, რომელ ეკლესიას უჭერენ მხარს - უკრაინულს თუ რუსულს, ისინი კი თავის ეკლესიას ირჩევდნენ, იმას, რაც მათ სოფელშია.
2021 წლის 7 ივლისს ბრონიცაში აკურთხეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ახალი ტაძარი ღვთისმშობლის ხატის „მსწრაფლშემსმენელის“ სახელზე. რეპორტაჟის ავტორებმა აღნიშნეს, რომ ამ დღეს ადგილობრივი მაცხოვრებლები გულწრფელად პატიობდნენ ყველას, ვინც 2019 წლის იანვარში მათ ძველი ეკლესია წაართვა. პატიებას ითხოვდნენ ისინიც, ვინც იმ დროს ე.წ. „აქტივისტებს“ შორის იყვნენ.
„სინამდვილეში ძალიან ბევრი ადამიანი უკვე დაგვიბრუნდა, დღემდე ბრუნდებიან“, - თქვა მამა ნექტარ პრიიმაკმა.
2019 წლის 21 იანვარს ბრონიცაში უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში „გადასვლის“ მომხრეებმა გახსნეს ბოქლომები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარზე და ეკლესიის ტერიტორიიდან წინამძღვარი გააძევეს. მორწმუნეები სალოცავად იკრიბებოდნენ ჯერ სოფლის სახლში, შემდეგ დროებით ტაძარში, ხოლო 2020 წლის ნოემბერში სრულყოფილი ეკლესიის მშენებლობა დაიწყეს.