ესტონეთში ემე-ის მონასტერმა აიყვანა იურისტები მთავრობის ზეწოლისგან დასაცავად
ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პუხტიცას მონასტერში დაიწყო მუშაობა საადვოკატო ოფისმა, რომელიც სპეციალურად დაიქირავეს მონასტრის დასაცავად ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლისგან. ამის შესახებ მონასტრის ოფიციალური ვებ-გვერდი იტყობინება, სადაც იურიდიული მომსახურების საფასურის გადახდის მიზნით ფონდის შეგროვებაც დაიწყო.
ეკლესიამ გააფორმა ხელშეკრულება იურიდიულ ფირმა Sirel & Partnerid-თან, რომელიც გაფორმდა „თავის ინტერესების დასაცავად“. იურისტები სტივენ-ჰრისტო ევესტუსი და არტურ კნიაზევი წარმოადგენენ მონასტრისა და მართლმადიდებლური ეკლესიის ინტერესებს.
შეგახსენებთ, რომ ღვთისმშობლის მიძინების სტავროპეგიული დედათა მონასტერი ექვემდებარება მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქს კირილს, რაც მას დამოუკიდებელს ხდის ადგილობრივი ეპარქიის ხელისუფლებისგან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ესტონეთში ფუხტიცას მონასტრის წინამძღვარი, იღუმენი ფილარეტა გამოეხმაურა ესტონეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის, ლაური ლაენემეცის მოწოდებას მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებაში გასვლის შესახებ.