ჩერნივცის ხელისუფლება მეუ-ს გადასცემს უმე-ის რუმინული თემის ტაძარს
ზელენაიას ქუჩაზე მდებარე სასაფლაოს სამლოცველოს გათავისუფლების შესახებ სასამართლო პროცესი თითქმის ერთი წელი გაგრძელდა.
ჩერნივცის საქალაქო საბჭომ სასამართლოს მეშვეობით დაიბრუნა ბუკოვინელი მიტროპოლიტების სამლოცველო-საფლავი, რომლითაც ადრე სარგებლობდა უმე-ის რუმინულენოვანი რელიგიური თემი. ამის შესახებ ჩერნივცის საკრებულოში განაცხადეს, იუწყება Espresso.Zakhid.
ზელენაიას ქუჩაზე მდებარე სასაფლაოს სამლოცველოს გათავისუფლების შესახებ სასამართლო პროცესი თითქმის ერთი წელი გაგრძელდა და ახლა ქონება ისევ ქალაქის თემის განკარგულებაშია. ხელისუფლებამ დაამტკიცა მეუ-სთან თანამშრომლობის ხელშეკრულების პროექტი და სურს ბუკოვინის მიტროპოლიტების სამარხი დუმენკოს სტრუქტურას გადასცეს.
როდესაც ჰკითხეს სამლოცველოში ღვთისმსახურების ჩატარების შესაძლებლობის შესახებ, საქალაქო საბჭოს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, იან ოსტაფიიჩუკმა სუსპილნისთვის მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომ საფლავი, სადაც დაკრძალულია მიტროპოლიტები, არასოდეს ჰქონის ტაძრის ფუნქცია, რადგან ის არის ისტორიული ძეგლი. ეს არის ჩერნივცის თემის კომუნალური საკუთრება და არის ქალაქის მუნიციპალური საწარმოს „ისტორიული და კულტურული ნაკრძალის „კლადოვიშჩა ზელენის“ ბალანსზე.
ოსტაფიჩუკმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საკითხი შესწავლას მოითხოვს, ვინაიდან საფლავი ისტორიული ძეგლია. „თუ კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ორგანო გასცემს ნებართვას, შეიძლება დაშვებული იყოს ერთჯერადი ღონისძიებები. ტაძარი კი არა, სამარხია, ქვემოთ საძვალეა. ეს არ არის რელიგიური ნაგებობა ტრადიციული გაგებით, სადაც რიტუალები შეიძლება ჩატარდეს, ამიტომ სასაფლაოზე გარკვეული შეზღუდვებია“, - აღნიშნა ოსტაფჩუკმა.