ათონის მონასტერში ღირსი ანტონი პეჩორელი გამოსახეს მეუ-ს ტომოსით
ათონის მთაზე მდებარე ახალი ესთიგმენის მონასტრის ფრესკა. ფოტო: facebook.com/a.dudchenko ათონის მთაზე მდებარე ახალი ესთიგმენის მონასტრის ფრესკა. ფოტო: facebook.com/a.dudchenko
ხატი მეუ-ს ავტოკეფალიის შესახებ ტომოსით გაჩნდა ათონის ახალი ესთიგმენის მონასტერში.
ათონის წმინდა მთაზე მდებარე ახალი ესთიგმენის მონასტერში, რომელმაც აღიარა უკრაინული განხეთქილება, ღირსი ანტონი პეჩორელი გამოსახეს მეუ-ს ავტოკეფალიის შესახებ ტომოსის ტექსტით.
ხატის სურათი ათონის სავანედან გამოაქვეყნა  თავის Facebook გვერდზე სინოდის საღვთისმეტყველო-ლიტურგიკული კომისიის მეუ-ს მდივანმა ანდრეი დუდჩენკომ.
"ახალი ესთიგმენის მონასტრის ფრესკაზე გამოსახულია ღირსი ანტონი პეჩორელი, რომელსაც ხელში აქვს  გრაგნილი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის შესახებ ტომოსის ტექსტით", - განმარტა "მღვდელმსახურმა", და დაამატა კომენტარებში, რომ ეს ფერწერა ახალია.
შეგახსენებთ, რომ 2019 წელს ახალი ესთიგმენის მონასტერმა, ქსენოფონტესა და პანტოკრატორთან ერთად, მიიღეს მეუ-ს დელეგაცია და მათთვის  თაყვანის საცემად გამოაბრძანეს ათონის წმინდანთა ნაწილები.