უმე-ში გაიხსენეს, ბართლომემ მუსულმანების ლოცვის გამო რომ შეაჩერა მსახურება
პატრიარქმა ბართლომემ მუსულმანური ლოცვის გამო შეაჩერა მსახურება, სტამბული. ფოტო: скриншот видео YouTube-канала Одесской епархии პატრიარქმა ბართლომემ მუსულმანური ლოცვის გამო შეაჩერა მსახურება, სტამბული. ფოტო: скриншот видео YouTube-канала Одесской епархии
კონსტანტინოპოლის  პატრიარქს არ შეუძლია თავისი ამბიციების რეალიზება თურქეთში და აკეთებს ამას უკრაინაში, თვლიან მორწმუნეები ოდესის ეპარქიაში.
ოდესის უმე-ს ეპარქიაში აჩვენეს ვიდეო, როგორ აჩერებს თავის ღვთისმსახურებას კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე თურქეთის დედაქალაქში მუსულმანური ლოცვის დროს.
სიუჟეტის ავტორებმა, რომელიც გამოქვეყნებულია ეპარქიის Youtube-არხზე, აღნიშნეს, რომ თურქეთში, რომლის მოქალაქეა ფანარიონის მეთაური, არ შეუძლია ისე მოიქცეს, როგორც უკრაინაში.
ვიდეოში სტამბოლიდან პატრიარქი ბართლომე წყვეტს ღვთისმეტყველებას, როგორც კი მინარეთიდან გაისმა მუსულმანების ლოცვა.
"როდესაც ისმის ლოცვა მინარეთიდან, ცხოვრება თურქეთში არ ჩერდება: ვისაც ლოცვა უნდა- ლოცულობს, ხოლო ცხოვრება მიდის თავისი დინებით. მაგრამ პატრიარქის ლოცვა შეჩერებულია. რატომ? იმიტომ, რომ ის გამოხატავს დიდ პატივისცემას მუსულმანების მიმართ? არა. იმიტომ, რომ მას არა აქვს ხმის უფლება",- ხაზი გაუსვეს სიუჟეტში და გამოხატეს წუხილი, რომ ფანარიონის მეთაური თავის იმპერიულ ამბიციებს რეალიზებას უკეთებს სწორედ უკრაინაში, შეაქვს რა დიდი განხეთქილება ჩვენს ქვეყანაში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ უმე-ს მორწმუნეებს მოუწოდებენ დაადასტურონ თავისი რწმენა ფანარიონის წინაშე და მოვიდნენ 2021 წლის 21 აგვისტოს 9:00-ზე უმაღლესი რადას შენობასთან კიევში.