უკრაინაში მეუ-ს გარდა სხვა ეკლესია არ შეიძლება იყოს - სახალხო დეპუტატი პავლენკო
პავლენკო დარწმუნებულია, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ქვეყანაში მეუ-ის პარალელურად ფუნქციონირებას ვერ შეძლებს.
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა ევროპული სოლიდარობის პარტიიდან როსტისლავ პავლენკომ თქვა, რომ მაშინაც კი, თუ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია გაწყვეტს კავშირებს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან, ის ვერ შეძლებს უკრაინის ტერიტორიაზე ოპერირებას, თუ ის არ შეუერთდება მეუ-ს, იუწყება Ukrainian News.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მიერ მეუ-სთვის ავტოკეფალიის ტომოსის მინიჭების შემდეგ, უკრაინაში მართლმადიდებელთა ნებისმიერი პარალელური იურისდიქცია შესაძლებელია მხოლოდ მეუ-ს თანხმობით.
„მსოფლიო პატრიარქმა არაერთხელ განაცხადა, კერძოდ, 2020 წელს - ჟურნალისტების ცნობილი მოწოდების საპასუხოდ, რომ უმე-მს ამჟამინდელი ეპისკოპოსები ითვლებიან ტიტულოვან სასულიერო პირებად. ანუ სასულიერო პირები, რომლებსაც აქვთ გარკვეული წოდება, მაგრამ არ ხელმძღვანელობენ შესაბამის ეპარქიებსა და სამრევლოებს. ანუ მღვდლები არიან, იერარქები არიან, მაგრამ მათი გაერთიანება ეკლესია არ არის. უმე-მს არ არის დიპტიქში - ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიების სიაში. მაგრამ მეუ ტომოსის შემდეგ არსებობს. ტომოსის შემდეგ უკრაინის ტერიტორიაზე მეუ-ს გარდა არ შეიძლება იყოს სხვა მართლმადიდებლური ეკლესია“, - აღნიშნა პავლენკომ.
პავლენკო ასევე დარწმუნებულია, რომ თუ უმე აიკრძალება, მისი წარმომადგენლები ვერ შეძლებენ შექმნან ახალი მართლმადიდებლური იურისდიქცია უკრაინის ტერიტორიაზე მეუ-ს თანხმობის გარეშე. მას მიაჩნია, რომ მეუ-ს პარალელურად მართლმადიდებლური იურისდიქციის არსებობა ეწინააღმდეგება ეკლესიის კანონებს.
სახალხო დეპუტატმა თქვა, რომ მართლმადიდებლური სამყარო ხელმძღვანელობს მსოფლიო კრების კანონებითა და გადაწყვეტილებებით, ეს არის კანონიკური სამართლის იერარქიული სისტემა და თქვა, რომ მეუ-ს ავტოკეფალიის ტომოსი არის ქვაკუთხედი მართლმადიდებლური სამყაროსთვის უკრაინაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, რადას კომიტეტის ხელმძღვანელმა, პოტურაევმა, ახალი კანონპროექტის ფონზე უმე-ს მიმართ მოთხოვნები გამოთქვა.