სასამართლომ შეარბილა აღკვეთის ღონისძიება ჩერკასის მიტროპოლიტი თეოდოსის მიმართ
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: t.me/Cherkasy_Blagovestnyk ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: t.me/Cherkasy_Blagovestnyk
ეპისკოპოსმა ჩერკასის საკათედრო ტაძარში ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულზე ლიტურგიის აღსრულება შეძლო.
სასამართლომ ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსს შინაპატიმრობა ღამის შინაპატიმრობით შეუცვალა, რითაც შეარბილა აღკვეთის ღონისძიება. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა 28 აგვისტოს, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულზე, ჩერკასის მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძარში ქადაგებისას განაცხადა.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ აღნიშნა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილება მისთვის სრულიად მოულოდნელი იყო.
„ჩვენთვის სრულიად მოულოდნელად, გასულ კვირას ოთხი მოსამართლიდან ერთმა, რომელიც ჩემს წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმეებს განიხილავს, აღკვეთის ღონისძიების დაგეგმილი შემდეგი განხილვისას, სადღეღამისო შინაპატიმრობა შეცვალა ღამის შინაპატიმრობით, რამაც შესაძლებელი გახადა მოვიდე და წირვა აღვასრულო საკათედრო ტაძარში, დაგელაპარაკოთ და ვმართო ეპარქია“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან დასძინა, რომ ის აგრძელებს ელექტრონული მონიტორინგის სამაჯურის ტარებას, მაგრამ შეუძლია საჯარო ღვთისმსახურების შესრულება დღის განმავლობაში.
„როდემდე გაგრძელდება ეს - უცნობია რატომ მოხდა ეს - ასევე გასაკვირია. მაგრამ მადლობას ვუხდი ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელს და ყველას თქვენ, ჩემო ძვირფასო მრევლო, ჩერქასელებო, ჩერქას ეპარქიის მორწმუნეებო, თქვენი ლოცვებისთვის“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ.
როგორც მჟკ წერდა, 2 სექტემბერს სასამართლომ უარი თქვა მიტროპოლიტ თეოდოსის სისხლის სამართლის საქმეების გაერთიანებაზე.