ზოლოტონოშაში, მეუ-ს წარმომადგენლებმა მიიტაცეს უმე-ის მიძინების ეკლესია
2 სექტემბერს, 22:05 საათზე, მეუ-ს მხარდამჭერებმა ჩერკასიის ეპარქიის ქალაქ ზოლოტონოშას მიძინების ტაძარი აიღეს. იმისთვის, რომ უმე-ის მრევლსა და სასულიერო პირებს ხელი არ შეეშალათ ეკლესიის დარბევაში, ტაძრის მისადგომები გადაკეტეს. მჟკ-ს წყაროები იუწყებიან, რომ უმე-ის რელიგიური საზოგადოება, მოძღვარის ხელმძღვანელობით, დარჩა კანონიკური ეკლესიის ერთგული. მღვდელმა სთხოვა მრევლს, არ მიეღოთ მონაწილეობა კონფლიქტში, რომელსაც აწყობდნენ მეუ-ს წარმომადგენლები.
შედეგად, დუმენკოს სტრუქტურამ დილით გაავრცელა ინფორმაცია საკათედრო ტაძრის დაკავების შესახებ და, იმის ვარაუდით, რომ უმე-ს საზოგადოება პროტესტს გამოთქვამდა, მიიწვია მეუ-ს მხარდამჭერები "ლოცვაზე". ამავდროულად, მეუ-ს მღვდელმა უმე-ის მორწმუნეებს უწოდა "მოსკოვის საპატრიარქოს მსახიობები და ბრბო".
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს მხარდამჭერები თავდაპირველად 4 სექტემბერს გეგმავდნენ ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძრის აღებას. მეუ-ს სასულიერო პირმა რომან ლიჩაკმა ხელახლა დაარეგისტრირა უმე მრევლი საკუთარი სახელით და თავად დაინიშნა მის მოძღვრად.