უნეტარესმა ონოფრემ ოფიციალურად დალოცა მოძრაობა «Миряне»-ს საქმიანობა
საზოგადოებრივმა კავშირმა,რომელიც შეიქმნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და მისი ერთგულების უფლებების დასაცავად, გამოაქვეყნა კიევის მიტროპოლიის კანცელარიის დოკუმენტი.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა ოფიციალურად დალოცა მოძრაობა «Миряне»-ს (ერისკაცები) საქმიანობა, იუწყებოდნენ სამოქალაქო საზოგადოების тг-არხზე.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის მიტროპოლიის კანცელარია გაუწყებთ კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს რეზოლუციას თქვენს წერილზე, რომელიც ეხება ლოცვა-კურთხევას საზოგადოებრივი კავშირის "Миряне"-ს შემდგომ განვითარებაზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და მისი ერთგულების უფლებების დაცვის სფეროში:
„ღვთის კურთხევა კეთილ საქმეებზე. 16.08.2021. +მიტროპოლიტი ონოფრე“, - ნათქვამია დოკუმენტში, რომელსაც ხელს აწერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი.
ორგანიზაციაში აღნიშნეს, რომ მიტროპოლიიდან ასეთი დოკუმენტის მიღება უნეტარესის ინტრონიზაციის აღნიშვნის დღეს განსაკუთრებით სასიამოვნოა.
საზოგადოებრივი მოძრაობა «Миряне» უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს მოუწოდებს აღარ გაჩუმდნენ და აღარ იყვნენ უხილავი უმრავლესობა, არამედ აქტიური პოზიციით გამოვიდნენ - რწმენის, ტრადიციული ღირებულებებისა და ეკლესიის დასაცავად. მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ მორწმუნეებს თხოვენ 2021 წლის 21 აგვისტოს მოვიდნენ უმაღლესი რადის შენობასთან კიევში, რომ ერთად ილოცონ განხეთქილების დასაძლევად და შეხვდნენ პატრიარქ ბართლომეს.