იერუსალიმის პატრიარქმა მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას გააუქმოს კანონი უმე-ის აკრძალვის შესახებ
პატრიარქ თეოფილეს სიტყვებით, „ყველამ უნდა მივცეთ საშუალება მათ, ვისაც ლოცვა სურს, მოიქცნენ მათი სინდისის კარნახით“.
2024 წლის 3 სექტემბერს იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც მან მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას გააუქმოს უმაღლესი რადას მიერ მიღებული კანონი 8371, იუწყება იერუსალიმის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
„მიუხედავად იმისა, რომ ბევრნი ვართ, ერთი მთლიანი ვართ. წმინდა პავლეს სიტყვები კორინთელთა მიმართ პირველ წერილში არის მარტივი, მაგრამ პირდაპირი შეხსენება ეკლესიის წმინდა მოწოდების ერთიანობისაკენ. სწორედ ამ სულისკვეთებით იერუსალიმის საპატრიარქო, ჩვენს ბევრ თანამემამულე პატრიარქთან, ისევე როგორც ეკლესიის სხვა წინამძღოლებთან ერთად, გმობს უკრაინის პარლამენტის მიერ 20 აგვისტოს ახალი კანონის მიღებას, რომელიც კრძალავს უმე-ის ეკლესიებში ღვთისმსახურებას“, - ნათქვამია პატრიარქი თეოფილეს განცხადებაში.
მისი თქმით, „უთვალავი მორწმუნე მამაკაცისა და ქალის ერთიანი დასჯა არ უწყობს ხელს ერთიანობას და არ უწყობს ხელს მშვიდობას“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რელიგიური რწმენის პრაქტიკა არ უნდა იქნას გამოყენებული იარაღად და „ჩვენ ყველამ უნდა მივცეთ საშუალება მათ, ვისაც ლოცვა სურს, გააკეთოს ისე, როგორც ამას მათი სინდისი გვკარნახობს“.
„მოვუწოდებთ უკრაინის პარლამენტს გადახედოს და გააუქმოს ეს კანონი უკრაინაში ყველა მორწმუნის კეთილდღეობისთვის“, - განაცხადა იერუსალიმის ეკლესიის წინამძღვარმა.
„გული გვწყდება მათ გამო, ვინც ამ ომში დაზარალდა, ვინც იდევნებოდა და ვინც დაიღუპა, მაგრამ ამ ტკივილს არ უნდა მოჰყვეს მორწმუნეთა ახალი განხეთქილება ან უდანაშაულო ადამიანების კრიმინალიზაცია მათი რელიგიური მიკუთვნების გამო“, - წერს პატრიარქი.
მან გაიხსენა, რომ „ამ კონფლიქტის დასაწყისიდანვე იერუსალიმის საპატრიარქომ იცოდა ის გამოწვევები და ღრმა განხეთქილება, რომელსაც ეს კონფლიქტი წარმოადგენს და ერთგული იყო დიალოგისა და შერიგების სულიერი მისიისკენ ძმური დისკუსიებით“.
„ჩვენ გვჯერა, რომ ეს არის ერთადერთი გზა მეომარ ფრაქციებს შორის გრძელვადიანი მშვიდობისა და ეკლესიაში ჭეშმარიტი ერთიანობისკენ. ჩვენ კიდევ ერთხელ ვაგრძელებთ ძმობის ხელის გაწვდომას ქრისტიანების მიმართ მთელს მართლმადიდებელ ეკლესიაში, რათა შევძლოთ ბოლო მოვუღოთ ტანჯვას და ხელი შევუწყოთ განკურნებასა და ერთიანობას ჩვენს საყვარელ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში“, - დაასრულა მიმართვა იერუსალიმის საპატრიარქოს წინამძღვარმა.