05 September 2024 16:23
2024 წლის 5 სექტემბერს უკრაინის უმაღლესმა რადამ კულტურისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების მინისტრად მიკოლა ტოჩიცკი დანიშნა, იუწყება გამოცემა Strana.
ნიკოლაი ტოჩიცკის კანდიდატურას 252-მა სახალხო დეპუტატმა მისცა ხმა.
ნიკოლაი ტოჩიცკი არის დიპლომატი, რომელმაც კარიერა დაიწყო 1993 წელს, როგორც ატაშე და შემდგომ საგარეო საქმეთა სამინისტროს მდივანი. 2001 წელს დაინიშნა ევროპის საბჭოში უკრაინის მუდმივი მისიის მრჩევლად, ხოლო 2005 წელს გენერალურ კონსულად სან-ფრანცისკოში.
2010-2016 წლებში იყო უკრაინის მუდმივი წარმომადგენელი ევროპის საბჭოში, შემდეგ 2021 წლამდე - ელჩი ბელგიაში და შეთავსებით ევროკავშირსა და ევროპის ატომური ენერგიის საკითხში უკრაინის წარმომადგენელი.
2021 წლის სექტემბერში ტოჩიცკი დაინიშნა საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილედ. ხოლო 2024 წლის 15 აპრილს იგი გახდა უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მოადგილე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა კარანდეევმა 2024 წლის მაისში განაცხადა, რომ ერთ თვეში უმე-ის ბერებს ლავრიდან ძალით გამოყრიდნენ.