უმე-ის იერარქმა განმარტა, თუ რატომ არიან მღვდლები რუსეთის ფედერაციაში მათი გაცვლის წინააღმდეგი
მიტროპოლიტმა ლუკამ თქვა, რომ როდესაც ის მარიუპოლიდან ლტოლვილთა ჯგუფს ახლდა, მის წინააღმდეგ ღალატისთვის საქმე აღიძრა.
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ, უპასუხა ჟურნალისტ ალექსანდრე შელესტის კითხვას, თუ როგორ უყურებს ეპისკოპოსი უმე-ს მღვდლების გაცვლას რუსეთის ფედერაციაში ტყვეობაში მყოფ სამხედრო პერსონალზე, უპასუხა, რომ ეს ყველაფერი პოლიტიკაა.
„როდესაც საქმე რთულად იყო, ეკლესიას დახმარება სთხოვეს. ვერეშჩუკმა დამირეკა და მთხოვა ჰუმანიტარული კოლონა მარიუპოლში გამეყვანა. 12 მარტს წამოვედი, 14 მარტს აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე სამშობლოს ღალატის მუხლით“.
„გაცვლაზე წასვლა ნიშნავს, რომ უნდა აღიარო შენი დანაშაული. თუმცა სასამართლოზე ვამბობ, რომ დამნაშავე არ ვარ“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ის იერარქმა. და მან აღნიშნა, რომ ექსპერტებს, რომლებიც არიან ფილოლოგები, არ აქვთ კომპეტენცია, განიხილონ საღვთისმეტყველო ტერმინები და ამის საფუძველზე ისაუბრონ მღვდლის დანაშაულზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ზაპოროჟიის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა მადლობა გადაუხადა ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტ ლუკას მარიუპოლიდან ლტოლვილების ავტობუსების გაცილებისათვის.