კულტურის სამინისტრო პოჩაევის ლავრისგან წმინდა იობის ხატის მუზეუმში დაბრუნებას ითხოვს
წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრის პრესსამსახურმა განცხადება გაავრცელა უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს მოთხოვნაზე, სახელმწიფოსათვის წმინდა იობის ხატის დაუყოვნებლივ დაბრუნების შესახებ.
„1991 წლის 16 აპრილს, ფოჩაევის ათეიზმის მუზეუმის დირექტორს, წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრას სულიერი ტაძრის მიერ გაცემული ქვითრის საფუძველზე, უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო ითხოვს წმინდა წმინდანის ხატის სასწრაფო დაბრუნებას პოჩაევის მუზეუმში. 2024 წლის 2 აგვისტოს წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრამ სამინისტროში გაგზავნა მოთხოვნა მარაგის აღრიცხვისა და საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტაციის მოპოვების თაობაზე, რის საფუძველზეც იყო მოთხოვნა, თუმცა დღემდე არანაირი დოკუმენტაცია არ არის შემოსული“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ლავრამ ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო დღეებში მედიაში უპრეცედენტო ცრუ ინფორმაცია ვრცელდება მონასტრის შესახებ. ამასთან დაკავშირებით პრესსამსახური მოგიწოდებთ, თავი შეიკავოთ ცრუ ინფორმაციის გავრცელებისგან, რამაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს მონასტრის მცხოვრებთა და მრევლის პატივსა და ღირსებას.
როგორც მჟკ იტყობინება, პოჩაევის ლავრამ უარყო მედიის მიერ გავრცელებული ცრუ ინფორმაცია მიძინების ტაძარში დარღვევის შესახებ.