ძირ-ფესვიანად უნდა ამოიძირკვოს:მეუ-ში განმარტეს, რატომ იტაცებენ უმე ტაძრებს
მეუ-ს „მღვდელი“ აღშფოთდა ბართლომეს უკრაინაში ჩამოსვლის წინააღმდეგ გამართული ფლეშმობის გამო და გამოხატა აღშფოთება, თუ რატომ დუმან უუს და ხელისუფლების ორგანოები.
ეპიფანეს მიერ დაჯილდოვებულმა  უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მღვდელმა“ მიქაელ ზუბკოვიჩმა თავის Facebook გვერდზე აღშფოთება გამოხატა უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა პროტესტების მიმართ პატრიარქ ბართლომეს ჩამოსვლის გამო  და განაცხადა, რომ ნამდვილი უკრაინელები არ უნდა „იტანდნენ რუსეთის დამქაშებს უკრაინის კათედრებზე ან უკრაინელ მოღალატეებს სამრევლოებში“, არამედ „ძირ-ფესვიანად უნდა ამოძირკვონ, რომ მათი ჭაჭანება არ იყოს უკრაინის წმინდა მიწაზე“. სწორედ ასე, ზუბკოვიჩის აზრით, უნდა უპასუხო მათ, ვინც აღშფოთებულია  უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების მიტაცებით.
მან მიმართა უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს და მოუწოდა „გამოფხიზლებისკენ“.
„თქვენ საყვედურობთ, რომ ხალხი იტაცებს თქვენს ტაძრებს, მაგრამ ისინი  თქვენი აშენებულია? - კითხვამს სვამს „მღვდელი“. - უკანასკნელი ტაძარი ყირიმში, რომელსაც უკრაინელები აშენებდნენ, წაიღეს. მაშ რატომ უნდა აიტანოს ხალხმა რუსეთის დამქაშები უკრაინის კათედრებზე ან უკრაინელი მოღალატეები სამრევლოებში?“
მისი სიტყვებით, „რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია უკრაინაში - სარეველაა უკრაინის ველზე, უკრაინის ყვავილნარში, რომელიც ძირფესვიანად უნდა ამოიძირკვოს, მისი  ჭაჭანება არ იყოს უკრაინის წმინდა მიწაზე. უკრაინას და ჩვენს ხალხს ყველაფერი აქვთ: ენა, თავისი წმინდა ეკლესია, უკრაინული წესები და ტრადიციები, თქვენ კი არ ახარებთ მათ“. ამის დასტურად ზუბკოვიჩი ასახელებს იმ ფაქტს, რომ უკრაინულ არმიაში არ არიან უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის კაპელანები (სინამდვილეში, იქ მათ ხელისუფლება არ უშვებს - რედ.).
უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები არ უნდა აპროტესტებდნენ კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს უკრაინაში ჩამოსვლას, ხაზი გაუსვა ზუბკოვიჩმა და აღშფოთება გამოხატა, რატომ დუმან უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური და ხელისუფლების შესაბამისი  ორგანოები.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიაში გადავიდა უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის სამრევლოების 1%-ზე ნაკლები.