რელიგიური მეცნიერი: ფანარის პირობების შეუსრულებლობის გამო, მეუ-ს ტომოსი შეიძლება გაუქმდეს
პატრიარქი ბართლომე ხელს აწერს მეუ-ს ტომოსს, ფოტო: Reuters პატრიარქი ბართლომე ხელს აწერს მეუ-ს ტომოსს, ფოტო: Reuters
ანდრეი კოვალევმა აღნიშნა, რომ მეუ-ს არ სურს უკრაინის მართლმადიდებლობის გაერთიანება, რასაც კონსტანტინოპოლი დაჟინებით მოითხოვს.
უმე-კს-ის ხელმძღვანელის ყოფილმა პრესმდივანმა, ახლა კი მეუ-ს ლობისტმა და სასულიერო პირმა, რელიგიურმა მეცნიერმა ანდრეი კოვალევმა, გამოთქვა შეშფოთება, რომ ტომოსის პირობების ან სულისკვეთების დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს მისი გაუქმება დუმენკოს სტრუქტურისთვის. ამის შესახებ მან ტელეკომპანია «Эспрессо» ეთერში განაცხადა.
კოვალევმა გაიხსენა, რომ გასულ წელს მეუ-ს ადგილობრივ საბჭოზე განიხილებოდა წესდებაში ცვლილებები, რასაც პატრიარქ ბართლომეს რეაქცია მოჰყვა. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წინამძღვარმა გაგზავნა წერილი და სთხოვა არ განხორციელდეს გარკვეული ცვლილებები, რომლებმაც, მისი აზრით, შეიძლება საფრთხე შეუქმნას უკრაინაში მართლმადიდებლობის ერთიანობას. თუმცა, როგორც კოვალევმა აღნიშნა, ეს წერილი საბჭოზე არ წაიკითხეს და პრესაში მხოლოდ ახლახან გამოჩნდა, კანონის მიღების შემდეგ, რომელიც ფაქტობრივად აკრძალავს უმე-ს.
კოვალევმა გააფრთხილა ტომოსის პირობების შეუსრულებლობის შესაძლო შედეგებზე: „ამ დოკუმენტის ფილოსოფია არის ის, რომ უკრაინისთვის და მართლმადიდებელი უკრაინელებისთვის ტომოსი დასაწყისია. სამწუხაროდ, ზოგი ამას აღიქვამს, როგორც დასასრულს, როგორც შესრულებულ ფაქტს. მაშასადამე, ბართლომეს ეს წერილი რეალურად არის ძალიან საშიში სიტუაციის მტკიცებულება. ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინას ტომოსი გადასცა, მაგრამ ტომოსის პირობების შეუსრულებლობის ან ტომოსის სულის დარღვევის გამო, მე ვვარაუდობ, რომ ტომოსი შეიძლება გაუქმდეს“, - განაცხადა კოვალევმა.
მან დასძინა, რომ ეს შეიძლება იყოს სერიოზული დარტყმა უკრაინისთვის, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელობამ ბართლომეს წერილი გადამალა მთელი ეკლესიისგან.
კოვალევმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ტომოსის განხორციელების მთავარი პირობა უკრაინაში მართლმადიდებელ ქრისტიანთა ერთიანობაა. მან დააანონსა ეკლესიის "სწორ" და "არასწორ" უკრაინელებად დაყოფა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე უმე-კს-ის ყოფილმა სპიკერმა, უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის სპიკერმა ანდრეი კოვალევმა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ხელმძღვანელს, სრულიად ამერიკისა და კანადის მიტროპოლიტ ტიხონს უწოდა „კრემლის აგენტი ანაფორაში“ და მოუწოდა უუს-ს გაარკვიოს უკრაინაში უნეტარესის ვიზიტის დეტალები.