ელენსკი: სახელმწიფოს შეუძლია შეზღუდოს რელიგიური თავისუფლება
ესთს-ის ხელმძღვანელი მიიჩნევს, რომ სინდისის თავისუფლება შეიძლება შევიწროვდეს, თუნდაც ეროვნულ უსაფრთხოებაზე არ იყოს საუბარი.
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ «Украинской правде»-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ სახელმწიფოს შეუძლია შეზღუდოს სინდისის თავისუფლება ან რელიგიური თავისუფლება, მაშინაც კი, თუ ეს არ ეხება ეროვნულ უსაფრთხოებას.
მან მოიხსენია ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუცია, რომელიც რეალურად იყო ციტირებული ანტიეკლესიურ კანონში. საქმე იმაშია, რომ კანონმდებლებმა აკრძალეს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, შემდეგ კი დოკუმენტის ტექსტში ჩასვეს თითქმის პირდაპირი ციტატა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციიდან: „როგორც რუსეთის ფედერაციის აგრესიული რეჟიმის იდეოლოგიური გაგრძელება“.
„საერთაშორისო სამართალი საშუალებას აძლევს უკრაინას, ისევე როგორც სხვა ქვეყნებს, შეზღუდოს ეს თავისუფლება, თუ, პირველ რიგში, ჩვენ ვსაუბრობთ ლეგიტიმურ მიზანზე და ცოტას ეპარება ეჭვი, რომ უკრაინის ტერიტორიაზე რუსული ეკლესიის დივერსიული საქმიანობის შეზღუდვა ლეგიტიმური მიზანია“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წელს სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა სახელმწიფო არსებითი სადგურის უფროსის ელენსკის და მისი მოადგილის წინააღმდეგ რელიგიური სიძულვილის წაქეზებისთვის.