TSN-ს მეუ-ს ნაცემი "იერარქი" მიტროპოლიტ კლემენტთან (ვეჩერა) აერია
კიევში მეუ-ს "მიტროპოლიტ კლემენტის" ცემის შესახებ გამოქვეყნებული ინფორმაციის ქვეშ განთავსებული იყო უმე-ის იერარქის ფოტო.
11 სექტემბერს, TSN-ის ვებსაიტმა გამოაქვეყნა პუბლიკაცია, რომ "კიევში, თავისი კელიის მახლობლად, მიტროპოლიტი კლემენტი სასტიკად სცემეს’’. ინფორმაციის ქვეშ არა მეუ-ს ,,იერარქის’’, არამედ უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის უფროსის მიტროპოლიტი კლიმენტის (ვეჩერა) ფოტო იყო განთავსებული.
„10 სექტემბრის გვიან საღამოს ყირიმისა და სიმფეროპოლის მიტროპოლიტი კლიმენტი, რომელიც ასევე არის უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურე, კიევში თავდასხმის მსხვერპლი გახდა“, - ნათქვამია საინფორმაციო ტექსტში.
თუმცა ფოტოზე (Vecher) ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი იყო გამოსახული. შესაბამისი სათაურით: „უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის უფროსი, მიტროპოლიტი კლიმენტი“.
14:00 საათისთვის ფოტო შეიცვალა.
ვებგვერდმა liga.net-მა ასევე გამოაქვეყნა ჩანაწერი, რომ თითქოს მიტროპოლიტმა კლიმენტმა უარყო მისი ცემის ფაქტი და უთხრა ჟურნალისტებს, რომ ”ეს სიმართლეს არ შეესაბამება”. გამოქვეყნებიდან რამდენიმე წუთში ეს სტატიაც წაიშალა.
როგორც მჟკ წერდა, მეუ-ს „იერარქი“ კიევში ყირიმის პლატფორმის სამიტის წინა დღეს სცემეს, სადაც ის მივიდა.