ჟიტომირის რაიონში დააკავეს უმე-ის ტაძრის დაწვაში ეჭვმიტანილი
ჟიტომირის რაიონში, 28 წლის მამაკაცს, რომელიც ეჭვმიტანილია უმე-ის ეკლესიის განზრახ ცეცხლის წაკიდებაში, აღკვეთის ღონისძიება მიესაჯა.
ნოვოგრად-ვოლინსკის სასამართლოს ცნობით, შემთხვევა 4 სექტემბერს ზვიაგელის რაიონის სოფელ ზეემლიაში მოხდა. ეჭვმიტანილმა სახლში ყოფნისას გადაწყვიტა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა შუამავლობის სახელობის ტაძრის ხის შენობა დაეწვა. თან ბენზინის კონტეინერი წაიღო, ტაძარს მიუახლოვდა, კედლებს დაასხა და ცეცხლი წაუკიდა. შედეგად, ხანძარმა მთლიანად გაანადგურა ტაძრის შენობა. ეჭვმიტანილს ბრალი ედება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში.
სასამართლომ მამაკაცს აღკვეთის ღონისძიების სახით 60 დღიანი შინაპატიმრობა შეუფარდა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 4 სექტემბრის საღამოს, ჟიტომირის რაიონის ბარანოვსკის რაიონის სოფელ ზერემლიაში, დაიწვა ნეტარი ღვთისმშობლის შუამავლობის სახელობის ტაძარი.