კიევის ხელისუფლება კიდევ რამდენიმე უმე-ის ეკლესიის დანგრევას გეგმავს, - მედია
ჟურნალისტები "ამოწმებენ" დედაქალაქის უმე-ის ეკლესიებს და ზეწოლას ახდენენ კიევის საქალაქო ადმინისტრაციაზე, რათა აღრიცხონ ეკლესიები, რომლებიც მათ "უკანონოდ აშენებული" მიაჩნიათ.
კიევის ქალაქის სახელმწიფო ადმინისტრაცია დედაქალაქში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიდევ რამდენიმე ეკლესიის დემონტაჟს განიხილავს. ამის შესახებ ნათქვამია კიევის საქალაქო ადმინისტრაციის პასუხში ამ საკითხთან დაკავშირებით გამოცემა "Investigation.Info"-ს ჟურნალისტურ მოთხოვნაზე.
გამოცემა იუწყება, რომ Slidstva.Info-ს ჟურნალისტებმა გაგზავნეს მოთხოვნა სიით კიევის საქალაქო ადმინისტრაციაში „კიევში უმე-მს-ის უკანონოდ აშენებული ეკლესიები - იმის გასარკვევად, აპირებენ თუ არა რაიმეს გაკეთებას“ რამდენიმე დღეში მას შემდეგ, რაც ზელენსკიმ ხელი მოაწერა განკარგულებას „რუსული ეკლესიის“ აკრძალვის შესახებ.
მათ თითქოს, თავად „შეამოწმეს“ რამდენიმე ეკლესია გასულ წელს: წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ეკლესია პოდოლში, ყოვლადწმიდა მეომართა ეკლესია გამარჯვების პარკში და ვლადიმირის ღვთისმშობლის ხატის ეკლესია, რომელიც მდებარეობს არტემიდან არც თუ ისე შორს.
კიევის საქალაქო ადმინისტრაციის პასუხში ჟურნალისტის მოთხოვნაზე ნათქვამია, რომ კიევის საქალაქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის მიწის რესურსების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ასევე შეამოწმეს ამ ეკლესიების ტერიტორიაზე არსებული მიწის ნაკვეთები.
„შედგენილია შესაბამისი შემოწმების ოქმები, რომლებიც გაიგზავნა დნეპრის, პოდოლსკისა და შევჩენკოს რაიონულ პროკურატურებში, ასევე კიევის საქალაქო საბჭოს აღმასრულებელი ორგანოს (კიევის ქალაქი) ქალაქ კიევის ტერიტორიული კონტროლის დეპარტამენტში. სახელმწიფო ადმინისტრაციისთვის მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღოს საპასუხო ზომები, კერძოდ, უკანონოდ მდებარე რელიგიური შენობების დემონტაჟი მოხდეს“, - უპასუხეს მედიას დედაქალაქის ადმინისტრაციაში.
როგორც მჟკ წერს, კულტურის სამინისტრომ იუნესკოს მიმართა ყირიმში მეუ-ს ეკლესიის დანგრევასთან დაკავშირებით.