უმე-ის მღვდელმა ისაუბრა სკოლაში ბავშვებზე ზეწოლის შესახებ
ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტროპოლიტმა ვიქტორმა (კოცაბა) თავის Telegram არხზე ისაუბრა უმე-ის მღვდელთან საუბრის შესახებ, რომელიც ოჯახთან და მართლმადიდებელ მრევლთან ერთად გადაურჩა ვითარებას მათი ეკლესიის მიტაცებით. მიუხედავად ყველა სირთულისა, საზოგადოება გადარჩა, აგრძელებს ლიტურგიკულ ცხოვრებას და აშენებს ახალ ეკლესიას. თუმცა, სასულიერო პირის თქმით, „ძნელი წარმოსადგენია, რამდენის ატანა მოუწიათ ჩვენს შვილებს სკოლაში“ ამ ხნის განმავლობაში.
ეპისკოპოსმა ეს ამბავი ომის დროს ბავშვების დაცვისადმი მიძღვნილი ბოლო მოვლენების კონტექსტში გვიამბო. ამგვარად, პოლონეთის სეიმმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომელიც გმობს რუსეთის მიერ ბავშვების გატაცებას და კიევში გაიმართა პირველი ქალბატონებისა და ბატონების მეოთხე სამიტი, რომელიც ასევე მიეძღვნა ომის დროს ბავშვების უსაფრთხოებას.
„როდესაც ეს ამბები წავიკითხე, თავში ბოლო შეხვედრამ გამიელვა მღვდელთან, რომლის ოჯახმა ნამდვილი ომი გადაიტანა - ომი მართლმადიდებლური სარწმუნოებისთვის, წმიდა ეკლესიისთვის, ქრისტეს სახელისთვის“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
თავისი გამოცდილების გაზიარებით, მღვდელმა თქვა, რომ მის ქალიშვილებს იმ დროს სკოლაში უზარმაზარი ზეწოლა ჰქონდათ.
„ჩვენს შვილებს არავითარი ბავშვური განებივრების უფლება არ ჰქონდათ, ყოველთვის იდეალური უნდა ყოფილიყვნენ. და ეს კიდევ უფრო აღიზიანებდა ბევრს. ქალიშვილების ერთადერთი სურვილი იყო სწრაფად დაემთავრებინათ მეცხრე კლასი და წასულიყვნენ დიდ ქალაქში, რათა ხალხში გარეულიყვნენ...“ - ამბობს ის.
მამაო წუხდა, რომ „მათი ბავშვობა უსამართლოდ მოიპარეს, ღრმა ფსიქოლოგიური ტრავმები ალბათ უკვე განუკურნებელია“.
თუმცა, როცა ბავშვები არდადეგებზე მივიდნენ, სიხარულით უზიარებდნენ: „დედა, მამა, ჩვენ იქ სხვების მსგავსი ვართ! ჰოსტელის გვერდით ჩვენი ეკლესიაც დაგვხვდა და იქ ეკლესიის ახალგაზრდობა იკრიბება. ჩვენ ვიპოვეთ ჩვენიანები!
მღვდლის თქმით, ღვთის წყალობით, „იმ დაშინებულ, კუთხეში მიმწყვდეული ბავშვების კვალიც არ დარჩა“.
„ჩვეულებრივი ადამიანობა, უბრალო პატივისცემა, მეგობრული მხარდაჭერა - ეს არის ყველაზე ეფექტური წამალი, რომელსაც შეუძლია განკურნოს ყველაზე ღრმა ჭრილობებიც კი. და რათმაუნდა ღმერთის რწმენა - მისი მხარდაჭერის გარეშე ძნელია გამკლავება, უფრო სწორად, საერთოდ შეუძლებელია. ეს ბავშვები არა მხოლოდ გადარჩნენ, არამედ მოიგეს ომი უფროსების წინააღმდეგ - უფროსების, რომლებიც საკუთარი ამბიციების და ცრუ ბრალდებების გამო ბავშვებს ღრმა გულისტკივილს აყენებდნენ. სამწუხაროდ, ჩვენს ეკლესიაში ბევრია მსგავსი ცხოვრებისეული ისტორიის მქონე ოჯახი, მაგრამ განკურნება ერთი და შეუცვლელია - სიყვარული. სიყვარულით ვიკურნებით, სიყვარულით ვპატიობთ, სიყვარულით ვცხოვრობთ!” – დაასკვნა მიტროპოლიტმა ვიქტორმა.