ადვოკატი ბართლომეს მთავრობასთან შეხვედრაზე: კონსტიტუაცია მაინც გადაგეშალათ
მაქსიმ მოგილნიცკი სვამს კითხვას: რა გააკეთა პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინისთვის, რომ მას ასე ხვდებიან საერო ხელისუფლების ოფიციალური პირები?
ადვოკატთან გაერთიანება „მოგილნიცკი და პარტნიორი“ დამფუძნებელი მაქსიმ მოგილნიცკიმ უკრაინის სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენლებს, რომლებიც შეხვდნენ კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს, „თითქოს ის არაა რელიგიური იერარქი, არამედ სახელმწიფოს მმართველი“, ურჩია ჩაეხედათ უკრაინის კონსტიტუციაში.
„სულ ცოტა ხნის წინ კონსტიტუციის დღე აღნიშნეთ. გადაგეშალათ მაინც ის დღესასწაულის პატივსაცემად“, -მიმართა ადვოკატმა ჩინოვნიკებს თავის ტელეგრამ-არხზე.
მან შეგვახსენა, რომ უკრაინაში კონსტიტუციის თანახმად, ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან.
„და საიდან ასეთი მაამებლობა? იქნებ, ვინმეს რამეს დაპირდნენ? რომელიმე მდიდარი ტაძარი მყუდრო ვერანდით, ბაღითა და დნეპრზე ხედით, საზაფხულო რეზიდენციის სახით? რა გააკეთა ასეთი უკრაინისთვის პანი ბართლომემ?“ - დაინტერესდა ადვოკატი.
მისი აზრით, ფანარიონის მეთაური უკვე არა პირველი წელია უკრაინას უბიძგებს სრულმასშტაბიანი რელიგიური ომისკენ, „ხოლო ჩვენი ხელმძღვანელობა ხელს აფარებს ამ კოშმარს, აფასებს რა ამას რუსეთთან ბრძოლად“.
„ჩემის აზრით, თქვენს სტუმარს უკრაინისთვის მშვიდობა როდი სურს... ნუ, არაა ტრაგედია. უფლის წისქვილები მართალია, ნელა ფქვავს, მაგრამ შეუჩერებლივ“, - შეაჯამა მაქსიმ მოგილნიცკიმ.
შეგახსენებთ, 2021წ ლის 20 აგვისტოს უკრაინაში პრეზიდენტ ვლადიმერ ზელენსკის მიწვევით ფანარიონის მეთაური ჩავიდა. მას დახვდა პრემიერ-მინისტრი დენის შმიგალი, შემდეგ პატრიარქი სახელმწიფოს მეთაურს შეხვდა.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ათასობით მორწმუნესთან, რომლებიც მას 21 აგვსიტოს უმაღლეს რადასთან ელოდნენ, რათა მისთვის კითხვები დაესვათ, რელიგიური მოღვაწე არ გამოვიდა. მჟკ ახორციელებდა მოვლენის ონლაინ-ტრანსლაციას.