16 September 2024 17:50
ამერიკელმა პოლიტიკურმა აქტივისტმა და კონსერვატორმა პუბლიცისტმა კენდის ოუენსმა თავის X-ში გამოაქვეყნა ინფორმაცია არქიმანდრიტ ვარლაამის (დიდენკო) მობილიზაციის შესახებ, რომელიც არის უმე-ის ფერისცვალების მონასტრის წინამძღვარი სოფელ ტერბლიაში, ტიაჩივის რაიონში, ტრანსკარპატების რეგიონში.
სასულიერო პირი ჯარში იძულებით გაიწვიეს 2024 წლის აგვისტოს ბოლოს.
„დილა მშვიდობისა, ქრისტიანებო. იცოდით, რომ ბოლშევიკმა ზელენსკიმ დაიწყო მღვდლებისა და აბატების გამოძახება უკრაინის ფრონტის ხაზზე? ამას ემატება ეპისკოპოსების დაპატიმრება და ეკლესიების დახურვა. ზელენსკი მასობრივად კლავს ქრისტიანებს“, - წერს ოუენსი.
როგორც მჟკ იტყობინება, რეკრუტირებისა და სოციალური მხარდაჭერის ტერიტორიული ცენტრმა ომში გაიწვია ხუსტის ეპარქიის ხაზინადარი, სამი არასრულწლოვანი შვილის მამა.
ადრე კენდის ოუენსმა გააკრიტიკა დასავლური მედია არასაკმარისი ყურადღების გამო ქრისტიანების დევნაზე მთელს მსოფლიოში და ასევე განაცხადა, რომ სსრკ-ში ეკლესიის დევნა არის ქრისტიანების ჰოლოკოსტი.