მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ აშშ-ში ფანარის იერარქი დასმენაში დაადანაშაულა - მედია
ფანარის სინოდის წევრები აშშ-ში. ფოტო: ekirikas.com ფანარის სინოდის წევრები აშშ-ში. ფოტო: ekirikas.com
ამერიკის შეერთებული შტატების ფანარის საეგზარქოსოს ხელმძღვანელი თვლის, რომ ნიუ ჯერსის მიტროპოლიტი აპოსტოლოსი მას პატრიარქ ბართლომესთან აკრიტიკებს.
13 სექტემბერს, ამერიკის შეერთებულ შტატებში, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს საეგზარქოსოს ეპარქიის სინოდის სხდომაზე, ამერიკის მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ ნიუ ჯერსის მიტროპოლიტი აპოსტოლოსი დასმენაში დაადანაშაულა, იუწყება National Herald.
გამოცემის ცნობით, სინოდის სხდომაზე წარმოიშვა „უთანხმოება“, რომელიც „ყვირილში“ გადაიზარდა.
დაძაბული სიტუაციის მიზეზი გახდა მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორეს განცხადება, რომ ნიუ ჯერსის მიტროპოლიტი აპოსტოლოსი მას პატრიარქ ბართლომეოსთან ამხელდა.
მიტროპოლიტმა აპოსტოლოსმა უპასუხა, რომ მსგავსი არაფერი ჩაუდენია. თუმცა, ელპიდოფოროსი ამას არ დაეთანხმა და მტკიცებულებად თავად პატრიარქის სიტყვები მოიყვანა, რომელმაც, თითქოსდა, უთხრა მას აპოსტოლოსის დაგმობის შესახებ.
ამის საპასუხოდ ნიუ ჯერსის მიტროპოლიტმა თქვა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი არ იყენებს ასეთ სიტყვებს („დასმენა, ინფორმატორი“, - რედ.), რადგან ის არის „კეთილი ადამიანი“ და განაცხადა, რომ არ სჯერა მთავარეპისკოპოსის სიტყვების.
The National Herald-ი აღნიშნავს, რომ შეერთებულ შტატებში ფანარის საეგზარქოსოს მმართველს და ნიუ ჯერსის მიტროპოლიტს შორის ამ კონფლიქტის დროს „დანარჩენი იერარქები სახტად დარჩნენ“.
მედია ასევე წერს, რომ არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორემ, „ცოტათი დამშვიდების შემდეგ“ უთხრა სინოდის წევრებს: „მოდით, ვიყოთ მოსიყვარულეები და ერთიანნი, რადგან თუ პირველი დაეცემა (იგულისხმება თავად ელპიდოფოროსი - რედ.), მაშინ ყველა დაეცემა’’.
ამავდროულად, ჟურნალისტები აცხადებენ, რომ მათთვის ცნობილია, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ბოლო სინაქსის დროს ფანარში დაურეკა მთავარეპისკოპოს ელპიდოფორეს, რათა მისთვის და „რეკომენდაციები“ მიეცა, რათა „დაეშოშმინებინა“ ამერიკელი იერარქი.
ადრე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ში ფანარის მთავარეპისკოპოსმა მთავარეპისკოპოსმა ელპიდოფოროსმა (ლამბრინიადისმა) განაცხადა, რომ ღმერთმა პატრიარქი ბართლომე აშშ-ში ჩამოიყვანა, რათა ის კონსტანტინოპოლის ეკლესიის მეთაურად დარჩენილიყო კიდევ 30 წელი.