კანონის გამკაცრების გამო აფრიკაში ათი ათასი ეკლესია დაიხურა
აფრიკაში დიდი კრიზისი ვითარდება, სამთავრობო რეგულაციების გამკაცრება იწვევს თითქმის 10,000 ეკლესიის დახურვას და ათასობით სხვა ტაძარს საფრთხის ქვეშ აყენებს.
Christian Newswire-ის ცნობით, ეკლესიის დახურვის მიზეზი ახალი კანონებია, რომლებიც პასტორებს ავალდებულებენ იქონიონ ბაკალავრის დიპლომი, ასევე სასულიერო პირების შეურაცხყოფისაგან დაცვას. რუანდამ, კერძოდ, უკვე დახურა თითქმის 10,000 ეკლესია და აფრიკის სხვა ქვეყნებიც იმავეს გეგმავენ.
დოქტორმა სტივენ აიზეკმა, სრულად აღჭურვილი ბიბლიის ინსტიტუტის ვიცე-პრეზიდენტმა აკადემიურ საკითხებში, რომელიც დაფუძნებულია აფრიკაში და ხვდება პასტორებსა და ქრისტიან ლიდერებს, აღნიშნა, რომ სასულიერო პირების უმეტესობა ღრმად არის შეშფოთებული სიტუაციით. „ბევრი მწყემსი მე ვესაუბრე გამოცდილი დევნას და ერთმა ეკლესიაც კი დაკარგა, რომლის შენობა ჩამოართვეს და მეჩეთად აქციეს“, - თქვა მან.
ისააკმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პასტორების უმეტესობისთვის ახალი მოთხოვნების დაკმაყოფილება თითქმის შეუძლებელია. მათ არ აქვთ უმაღლესი განათლების მიღების საშუალება და სოფლის სასულიერო პირები ვერ ტოვებენ თავიანთ თემებს და ოჯახებს, რადგან იძულებულნი არიან ყოველდღიური შრომით იშოვონ საარსებო წყარო.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ განაცხადა, რომ სახელმწიფოს შეუძლია შეზღუდოს სინდისის თავისუფლება ან რელიგიური თავისუფლება, მაშინაც კი, თუ ეს არ ეხება ეროვნულ უსაფრთხოებას.