ეპისკოპოსმა კლიმენტმა განმარტა, თუ რატომ არ მიიღო უმე-მა ესთს-ის კვლევაში მონაწილეობა
უმე-ის იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეკლესიის აზრი მისი წესდების განხილვისას სათანადოდ არ იქნა გათვალისწინებული.
ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა (საღამოები), უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საინფორმაციო და საგანმანათლებლო განყოფილების ხელმძღვანელმა, ისაუბრა ტელეკომპანია Suspilne-ის გადაცემაში. განიხილა რელიგიურ მეცნიერ ლუდმილა ფილიპოვიჩთან მიღებულ 3894 კანონთან დაკავშირებით. ეპისკოპოსმა განმარტა, თუ რატომ ჩატარდა ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების საკითხებზე სახელმწიფო სამსახურის ექსპერტიზა 2022 წელს, როცა ეკლესიის წესდება განიხილებოდა, უმე-ის მონაწილეობის გარეშე.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა აღნიშნა, რომ უმე-მ თავდაპირველად გამოთქვა უთანხმოება კომისიის შემადგენლობასთან, რადგან მის წევრებს შორის იყვნენ ადამიანები, რომლებიც ღიად აჩვენებდნენ მტრობას უმე-ის მიმართ. „ჩვენ წარვადგინეთ ოფიციალური წერილი, რომელშიც აღვნიშნეთ, რომ გვაქვს პროტესტი იმ კომისიის შემადგენლობასთან, რომელიც უნდა განეხილა ჩვენი წესდება“, - განმარტა მან.
უმე-ის იერარქმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-მ ეს წერილი დადგენილ ვადაში გაუგზავნა სოციალური დაცვის სახელმწიფო სამსახურს: „წერილი დარეგისტრირდა, მაგრამ უკრაინის კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხი 30 დღის განმავლობაში არ მიგვიღია. ამ კომისიის მუშაობის ლეგიტიმურობის საკითხი რჩება ღია, რადგან ჩვენს მიმართვას პასუხი არ მოჰყოლია“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა კლიმენტმა.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის იანვარში უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა ესთს-ს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც ყურადღება გაამახვილა ექსპერტთა ჯგუფის ზოგიერთი წევრის მიკერძოებულობაზე. კომისიაში შედიოდნენ ისეთი ექსპერტები, როგორებიც არიან იგორ კოზლოვსკი, ალექსანდრე საგანი, ლუდმილა ფილიპოვიჩი და იური ჩერნომორეცი, რომლებმაც არაერთხელ გამოთქვეს კრიტიკა უმე-ის მიმართ მედიასა და სოციალურ ქსელებში.
უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი ამტკიცებდა, რომ ამ ექსპერტების მონაწილეობა ქმნის ინტერესთა კონფლიქტს.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა გამოთქვა ეჭვი, რომ კომისიის მუშაობა იყო ობიექტური და კანონიერი. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის აზრი სათანადოდ არ იქნა გათვალისწინებული.