უნეტარესმა ერისკაცები ფანარიონის რეზიდენციასთან ერთობლივ ლოცვაზე აკურთხა
მიტროპოლიტი ონოფრე დილით ლიპსკის ქუჩაზე მობრძანდა, სადაც ფანარიონის მეთაურის რეზიდენციასთან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ასობით ერისკაცი ერთობლივ ლოცვას ატარებს.
2021 წლის 23 აგვისტოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რამდენიმე ასეული ერისკაცი, რომლებიც ერთობლივი ლოცვისთვის მოვიდნენ ფანარიონის მეთაურის რეზიდენციასთან კიევში, მობრძანდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლი, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე, იუწყება მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის კორესპონდენტი.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა დალოცა მორწმუნეები და სამღვდელოება, რომლებიც პატრიარქ ბართლომესთან შეხვედრას ითხოვენ, რომ უკრაინულ მართლმადიდებლობაში შექმნილ რეალური სიტუაციის შესახებ მოუყვენ მას, რომელიც შეიქმნა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის ტომოსის მინიჭების შემდეგ.
მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის კორესპონდენტი იუწყება, რომ ასობით მორწმუნე, რომლებიც პოლიციამ უშუალოდ ლიპსკის ქუჩაზე შენობასთან არ მიუშვა, სადაც პატრიარქი ბართლომე იმყოფება, სკვერში ვატუტინის ძეგლთან დგანან. მათ ხელში პლაკატები აქვთ „ბართლომეს განხეთქილებებისგან“ მართლმადიდებლობის დაცვის მოწოდებით, ისინი დაუჯდომელ ლოცვებს კითხულობენ და გალობენ.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ კიევში მორწმუნეები ფანარიონის მეთაურის რეზიდენციასთან ერთობლივ ლოცვას ატარებან.