ევროკავშირი საქართველოში „ლგბტ პროპაგანდის“ აკრძალვის კანონის გაუქმებას ითხოვს
ლგბტ წარმომადგენლების აქცია ვარშავაში. ფოტო: amp.dw.com ლგბტ წარმომადგენლების აქცია ვარშავაში. ფოტო: amp.dw.com
„შეუძლებელია, ევროპა ქართულ საზოგადოებაში იყოს ასოცირებული გაუმჭვირვალედ და ლგბტ პროპაგანდასთან“, - უპასუხა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა კრიტიკას.
ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში მოუწოდა საქართველოს გაიწვიოს კანონი, რომელიც კრძალავს „ლგბტ პროპაგანდას“, რომელიც, მისი თქმით, „კიდევ უფრო აცილებს ქვეყანას ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე“. ამის შესახებ მან X network-ის ანგარიშზე 18 სექტემბერს დაწერა.
„საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონები „ოჯახური ფასეულობებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ (აკრძალავს „ლგბტ პროპაგანდას“ - რედ.), რაც ძირს უთხრის ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს და გაზრდის დისკრიმინაციასა და სტიგმატიზაციას“, - დარწმუნებულია ის.
ბორელმა საქართველოს მოუწოდა გააუქმოს ეს კანონი, „რომელიც ქვეყანას უფრო აშორებს ევროკავშირში გაწევრიანების გზას“.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, რომ გაკვირვებულია მიღებულ კანონზე ევროკავშირის რეაქციით.
„ეს არის აბსოლუტურად გაუგებარი ფენომენი. ევროპა ქართულ საზოგადოებაში არ შეიძლება ასოცირებული იყოს გამჭვირვალობასთან და ლგბტ პროპაგანდასთან“, - განაცხადა მან.