ფილარეტი: ჩვენ არ მიგვიწვიეს დღესასწაულებზე ფანარიონისა და მეუ-ს მოთხოვნით
უმე(კ)-ში განმარტეს, რატომ არ მიიწვიეს „უკრაინის გმირი და უკრაინელი ხალხის მორალური ავტორიტეტი“ ოფიციალურ ღონისძიებებზე, რომლებიც ეძღვნება დამოუკიდებლობის 30 წლისთავს.
ფილარეტი არ მიიწვიეს სადღესასწაულო ღონისძიებებზე უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მოთხოვნით. ამის შესახებ ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც კიევის მიტროპოლიის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის Facebook-გვერდზე გამოქვეყნდა ორშაბათს, 23 აგვისტოს.
კიევის მიტროპოლიის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის პრეს-სამსახურში ხაზი გაუსვეს, რომ ეს „პირველი სამარცხვინო შემთხვევაა ჩვენი სახელმწიფოს არსებობის სამი ათეული წლის განმავლობაში. მოსკოვის მიერ დაყენებული ვიქტორ იანუკოვიჩიც კი არ დასულა უკრაინული ერის მორალური ავტორიტეტის ასეთ უნამუსო დაცემამდე“.
მათი ინფორმაციით, გადაწყვეტილება, რომ „უკრაინის გმირი, კიევისა და სრულიად უკრაინის უწმინდესი პატრიარქი ფილარეტი“ არ მიიწვიონ უკრაინის დამოუკიდებლობის 30 წლისთავისადმი მიძღვნილ ოფიციალურ სადღესასწაულო ღონისძიებებზე, პრეზიდენტის ოფისის მოხელეებმა მიიღეს „უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წარმომადგენელთა მოთხოვნით“.
ხელისუფლების გადაწყვეტილებას, რომ არ მიიწვიონ დღესასწაულზე „ის, ვინც პირველმა დაიწყო ავტოკეფალიისთვის ბრძოლა“, „შექმნა მართლაც დამოუკიდებელი ადგილობრივი ეკლესია“, არის „უკრაინული სახელმწიფოებრიობის ნამდვილი სახე“ და „ყველაზე მეტი გააკეთა უკრაინელი ხალხის სულიერი დამოუკიდებლობისთვის“, ფილარეტთან „აღმაშფოთებელი ცინიზმი“ უწოდეს.
მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ფანარის მეთაურის უკრაინაში ვიზიტის წინა დღეს ფილარეტი იუწყებოდა, რომ მოხარული იქნება შეხვდეს მას, მაგრამ მხოლოდ როგორც „კიევის პატრიარქი“.