მეუ-ს "იერარქებმა" მოითხოვეს უმე-ს გარიცხვა ტრანსკარპათიის სულიერი საბჭოდან
მეუ -ში უკმაყოფილება გამოთქვეს, რომ ტრანსკარპათიის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის რელიგიათაშორისი სასულიერო საბჭო არ პასუხობს მათი ორგანიზაციიდან გარიცხვას.
მეუ-ს ეპარქიების სამმა ხელმძღვანელმა მოითხოვა, რომ ტრანსკარპათების რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის რელიგიათაშორისი სასულიერო საბჭოს თავმჯდომარეს მოეწვია კრება, რათა განიხილონ ამ საბჭოში უმე-ის წარმომადგენლების ყოფნის მიზანშეწონილობა. მათი "ოფიციალური მიმართვა" ადგილობრივმა გამოცემამ «Анонс Закарпатье» გამოაქვეყნა.
მეუ-ის „ეპისკოპოსები“ მოითხოვენ, რომ საბჭოდან გამოირიცხოს უმე-ის მუკაჩევოსა და ხუსტის ეპარქიების მმართველები და უკმაყოფილებას გამოხატავენ იმის გამო, რომ მისი თავმჯდომარე არანაირ რეაქციას არ ახდენს მათ განცხადებებსა და პროტესტზე.
„...თქვენ აგირჩიეს 2020 წლის აგვისტოში ტრანსკარპათიის ეკლესიათაშორისი სასულიერო საბჭოს ახალ თავმჯდომარედ. მას შემდეგ თქვენ არ მოიწვიეთ რადას სხდომა და არ განიხილეთ ჩვენი წინასწარი მიმართვა ტრანსკარპატების რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის საკონსულტაციო რელიგიათაშორის ორგანოში დეპუტატის წარმომადგენლების მიზანშეწონილობის შესახებ. ჩვენთვის უცნობი მიზეზების გამო, თქვენ ყოველმხრივ უგულებელყოფთ ჩვენს არგუმენტებს ამ საკითხთან დაკავშირებით. თქვენი მხრიდან მსგავსი ქმედებების წინააღმდეგ პროტესტის ნიშნად, 2022 წლის 11 ნოემბერს, ჩვენ ოფიციალურად გამოვაცხადეთ ჩვენი გასვლა ტრანსკარპათიის რელიგიათაშორისი სულიერი საბჭოდან ყველა დონეზე, ვინაიდან უმე-ის ტრანსკარპატების ეპარქიების წარმომადგენლები (მოსკოვის საპატრიარქოსთან ერთად ) ისევ იქ არიან“, - ნათქვამია მიმართვაში.
მორიგი მიმართვა იმით დაასაბუთეს, რომ ისინი ვერ შეძლებენ გვერდით იდგნენ ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მომავალში მიღებულ გადაწყვეტილებებზე, მეუ მოითხოვდა მათ კვლავ საბჭოში ჩართვას, მაგრამ აუცილებელია მასში უმე-ის წარმომადგენლების ყოფნის მიზანშეწონილობის საკითხის განხილვა. მეუ-ს „ეპისკოპოსების“ კიდევ ერთი მოთხოვნა იყო „ტრანსკარპათიის რელიგიათაშორისი სულიერი საბჭოს თავმჯდომარის ხელახალი არჩევა“, რაც მათ არ აწყობთ.
თავისი საბჭოდან უმე-ის გამორიცხვის მოთხოვნა მეუ-მ გაამართლა უმე-ის ტრანსკარპატების იერარქების შესახებ შესახებ ინფორმაციის საშუალებით რმე-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე patriarchia.ru-ს.
ასევე, მეუ-ს „ეპისკოპოსებთან“ ერთად მიმართვას ხელი მოაწერა, ამიერკარპატიის სომხური სამოციქულო ეკლესიის მეთაურმა.