ირპენში, მეუ-მ, ადგილობრივი ხელისუფლების მხარდაჭერით, მიიტაცა უმე-ის ბოლო ტაძარი
19 სექტემბერს, მეუ-ს თავდამსხმელთა ჯგუფმა, ირპენის მერის, ალექსანდრე მარკუშინისა და პოლიციის მხარდაჭერით, მიიტაცა წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია და უმე-ის ქრისტეს აღდგომის სამლოცველო. ამის შესახებ Dozor Telegram-ის არხი იტყობინება.
ირპინის დეკანოზ ალექსანდრე ფედორიჩკოს ინფორმაციით, კრიმინალებმა ტაძარს საკეტები შეუცვალეს და განაცხადეს, რომ ის ახლა მეუ-ს ეკუთვნის.
28 ივნისს დუმენკოს სტრუქტურის აქტივისტებმა სერგეი ვოზნის ხელმძღვანელობით უკანონო შეხვედრა გამართეს და ტაძრის დოკუმენტები გააყალბეს. აღნიშნულია, რომ ამ დანაშაულში მათ თან ახლდა უმე-ის ორი ყოფილი სასულიერო პირი.
„როგორც ჩანს, დუმენკოს სტრუქტურის აქტივისტებს წმინდა აღარაფერი დარჩათ. ეს ტაძარი ააშენა მამა ვლადიმერ ბორმაშევმა, რომელიც დაიღუპა რუსული დაბომბვის დროს ირპენში, სრულმასშტაბიანი ომის დასაწყისში.