აშშ-მა საქართველოს მოქალაქეების წინააღმდეგ სანქციები „არადემოკრატიული კანონების“ მიღების გამო დააწესა
სანქცირებულ პირებს შორის არიან ქვეყნის პარლამენტის წევრები.
საქართველოს 60-ზე მეტ მოქალაქეს, მათ შორის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს, აშშ-ის პირადი სანქციები დაეკისრა. სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის შესაბამისი განცხადება ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის ოფიციალურმა ვებგვერდმა 16 სექტემბერს გამოაქვეყნა.
აღნიშნულია, რომ სახელმწიფოები აწესებენ სანქციების ფართო სპექტრს საქართველოს ხელისუფლების რიგი მოხელეების მიმართ. სახელმწიფო დეპარტამენტი ასევე დგამს დამატებით ზომებს სავიზო შეზღუდვების დაწესების მიზნით 60-ზე მეტ ქართველსა და მათი ოჯახის წევრებზე, რომლებიც „პასუხისმგებელნი არიან ან მონაწილეობენ საქართველოში დემოკრატიის ძირის გამოთხრაში“.
კერძოდ, ამ პირებს შორის არიან პარლამენტის წევრები, რომლებმაც „გადამწყვეტი როლი ითამაშეს არადემოკრატიული კანონმდებლობის ხელშეწყობაში და სამოქალაქო საზოგადოების შეზღუდვაში“.
საქართველოს მმართველმა პარტიამ სანქციები მომავალ საპარლამენტო არჩევნებს დაუკავშირა და მათ „საარჩევნო პროცესში ჩარევა“ უწოდა.
როგორც მჟკ წერს, საქართველოს პარლამენტმა ერთხმად მიიღო კანონი, რომელიც კრძალავს ლგბტ პროპაგანდას საქართველოში. ევროკავშირმა მოითხოვა ამ კანონის გაუქმება.