ყველა ქრისტიანულმა ეკლესიამ გადაწყვიტა 2025 წელს აღდგომის ერთად აღნიშვნა
2024 წლის 16-17 სექტემბერს ეგვიპტეში გამართული ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიებისა და ძველი აღმოსავლური ეკლესიების კრების მონაწილეებმა გამოხატეს მხარდაჭერა იულიუსის კალენდრის მიხედვით აღდგომის აღნიშვნის ერთიან თარიღზე დაბრუნების ინიციატივაზე, 325 წლის პირველი საეკლესიო კრების დადგენილებით, იუწყება მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის განყოფილება.
შეხვედრის შემდეგ მიღებულ ერთობლივ კომუნიკეში აღნიშნულია: „იმის გამო, რომ 2025 წელს ნიკეაში პირველი საეკლესიო კრების 1700 წლის იუბილე აღინიშნება და მსოფლიოს ყველა ქრისტიანი იმავე დღეს აღნიშნავს აღდგომას, მონაწილე ეკლესიების წარმომადგენლებმა კონფერენციაზე გამოთქვეს სურვილი, რომ აღდგომის აღსანიშნავად ყველა ქრისტიანმა დაიცვას ნიკეის კანონიკური ტრადიცია და მართლმადიდებლური აღდგომა ერთად აღნიშნონ“.
მართლმადიდებლური ეკლესიის მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს კონსტანტინოპოლის, ალექსანდრიის, ანტიოქიის, იერუსალიმის, რუსეთის, რუმინეთის, ბულგარეთის, კვიპროსის, ელინური, პოლონური, ალბანური მართლმადიდებლური ეკლესიებისა და ამერიკის მართლმადიდებლური ეკლესიის დელეგატებმა. ძველ აღმოსავლეთ მხარეს - კოპტური, სირიელი მართლმადიდებლური, სომხური სამოციქულო (ეჯმიაძინისა და კილიკიის კათოლიკოსები) და ერითრეის ეკლესიების წარმომადგენლებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურმა, პატრიარქმა ბართლომემ, დასავლური და აღმოსავლური რიტუალის ქრისტიანებს მოუწოდა 2025 წლიდან ერთად აღნიშნონ აღდგომა.