სახალხო დეპუტატმა თქვა, რომ ვინც ხმა არ მისცა უმე-ის აკრძალვას, გაითვალისწინეს ამომრჩევლის აზრი
დეპუტატმა პარტია „ხალხის მსახური“-დან ელიზავეტა იასკომ კომენტარი გააკეთა ზოგიერთი კოლეგის თავშეკავებაზე ხმა მიეცათ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვისთვის. Glavkom-თან ინტერვიუში მან განმარტა, რომ ზოგიერთმა დეპუტატმა არ დაუჭირა მხარი #8371 კანონპროექტს მათი ამომრჩევლების განწყობაზე ფოკუსირების გამო, განსაკუთრებით იმ რეგიონებში, სადაც უმე-ს გავლენა აქვს.
„ზოგადად, ფრაქციის უმრავლესობამ მხარი დაუჭირა კანონპროექტს, მაგრამ არ სურდა მასზე პოლიტიკური პიარის აგება. და თქვენს კითხვაზე პასუხის გასაცემად: არა, პირადად არავის მიუმართავს და არ უთქვამს, როგორ მივცე ხმა. ვიცი, რომ არის უამრავი ადამიანი, ვისთვისაც ამ კანონმა გარკვეული სიფრთხილე გამოიწვია. ისინი ითვალისწინებენ თავიანთი თემების აზრს, რომლებზეც მოსკოვის საპატრიარქოს ჯერ კიდევ აქვს გავლენა. ამიტომ, ასეთმა დეპუტატებმა ამ თემაზე საუბარი არ ისურვეს. მაგრამ ჩვენ საბოლოოდ მივეცით ხმა, საჭირო ხმების რაოდენობაზე - 226, ბევრად მეტი - 260-ზე მეტი ხმა“, - თქვა იასკომ.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ის მართლმადიდებელ ეპისკოპოსთა კრებამ დაგმო უკრაინის ანტიეკლესიური კანონი.