ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ მან მოუწოდა ფანარს, მიეცა საპატრიარქოს სტატუსი მეუ-სთვის
ეგზარქოსებმა პირობა დადეს, რომ უკრაინის პრეზიდენტის ხედვას მეუ-ს შესახებ პატრიარქ ბართლომეს გადასცემდნენ.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმერ ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ მან მოუწოდა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს, აამაღლოს მეუ-ს სტატუსი საპატრიარქოს დონეზე, იუწყება LB. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს განუცხადა და აღნიშნა, რომ ზარი თავად აგვისტოს ბოლოს გაკეთდა კიევში ჩასულ პატრიარქ ბართლომეს დელეგატებთან შეხვედრისას.
„მე ვთქვი, რომ ჩვენი ხალხი, უკრაინელები, მიხვდებიან, თუ ჩვენი სტატუსი საპატრიარქომდე ამაღლდება. ეგზარქოსებმა მიიღეს ინფორმაცია და გადასცემენ მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს და გაივლიან კონსულტაციას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, კონსტანტინოპოლის პატრიარქის წარმომადგენლებს ამ საკითხთან დაკავშირებით სამოქმედო გეგმა უკვე აქვთ, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილებას პატრიარქ ბართლომესთან განიხილავენ. პრეზიდენტმა დასძინა, რომ ეგზარქოსები კავშირში არიან ეთნიკური პოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის თავმჯდომარესთან, ვიქტორ ელენსკისთან და უნდა დაბრუნდნენ კონკრეტული წინადადებებით.
როგორც მჟკ იტყობინება, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურთან ბართლომესთან 2023 წლის 8 ივლისს გამართულ შეხვედრაზე უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მოითხოვა, რომ ფანარმა მეუ-ს მიენიჭოს საპატრიარქოს სტატუსი.