ზაპოროჟიეში მორწმუნემ, რომელმაც ორჯერ უარი თქვა მობილიზაციაზე, პატიმრობა მიესაჯა
ზაპოროჟიეს მცხოვრებს რელიგიური მიზეზებით მობილიზებაზე უარის თქმის გამო სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა, იუწყება Zprz.city. მამაკაცმა მიიღო ორი მოწვევა, გამოცხადდა სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის ოფისში და გაიარა სამედიცინო შემოწმება, მაგრამ უარი თქვა ჯარში მსახურებაზე. ხორტიცკის რაიონულმა სასამართლომ მას სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
გავრცელებული ინფორმაციით, მსჯავრდებული გაიზარდა რელიგიურ ოჯახში: მისი მამა კათოლიკე იყო, მაგრამ ის თავად გახდა იეჰოვას მიმდევარი. ნაცნობების რჩევაზე დაყრდნობით, მან მიიჩნია, რომ რელიგიური მრწამსის გამო ჯარში მსახურებას აირიდებდა.
თუმცა სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის ოფისმა ის მობილიზაციისთვის ვარგისად გამოაცხადა და მოწვევა გაუგზავნა, რაზეც მამაკაცმა უარი თქვა. როცა პოლიციამ მოაკითხა, ის კვლავ მივიდა ტერიტორიულ გაწვევის ცენტრში, სადაც კვლავ უარი თქვა მსახურებაზე.
სასამართლო პროცესზე მამაკაცმა განაცხადა, რომ არ აპირებდა ჯარში მსახურებას რელიგიური მიზეზების გამო, მაგრამ გამოთქვა მზადყოფნა ფსიქოლოგიური დახმარება გაუწიოს ჯარისკაცებს. მან ასევე აღნიშნა, რომ ციხის არ ეშინია და აპირებს ამ დროის გამოყენებას თვითგანვითარებისთვის.
როგორც მჟკ იტყობინება, უზენაესმა სასამართლომ დაადგინა ის კრიტერიუმები, რომლითაც პირის რელიგიური კუთვნილება შეიძლება გახდეს საფუძველი იმისა, რომ მას არ დაეკისროს პასუხისმგებლობა მობილიზაციის დროს „აცილებისთვის“.